Laboratuvar ve sanal ortamda hazırlanan cerrahi splintlerin güvenilirliğinin karşılaştırılması
Comparsion of the accuracy of surgical splints prepared in the laboratory and the virtual environment
- Tez No: 303242
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL CURA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı; sanal ortamda hazırlanan ve stereolitografi yöntemi ile üretilen cerrahi splintlerin güvenilirliğinin ve hassasiyetinin geleneksel yöntemlerle hazırlanan splintlerle karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Bu çalışmaya İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na başvuran sınıf III maloklüzyona sahip çift çene operasyonu planlanan toplam 7 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen her hastadan preoperatif ortodontik tedavi sonrası rutin olarak lateral sefalometrik ve P-A sefalometrik radyografiler alınmıştır. Ayrıca, hastanın üç boyutlu görüntüsünü elde edebilmek için kesit kalınlığı 0,5 mm. olan 1 adet multi slice BT alınmıştır. Her hasta için stereolitografi yöntemi ve geleneksel yöntem kullanılarak farklı iki adet splint hazırlanmıştır. Her iki splintin arasındaki farkları tespit edebilmek amacıyla splintler optik tarayıcıyla tarandıktan sonra elde edilen görüntüler bilgisayar ortamına aktarılmış ve Görüntü Analiz Programı (Geomagic Studio11, CATIA version 5.2) kullanılarak splintler arasındaki ön-arka yön ve dikey yöndeki farklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess the precision of stereolithographic (STL) surgical splints by comparing them with the conventional acrylic splints. Seven patients with Class III malocclusion that requiring two jaw surgery were included in this research. After preoperative orthodontic treatment lateral cephalometric and postero-anterior cephalometric radiographies were taken. In order to get three dimensional images of these patients, a multisilce BT with slice thickness of 0,5 mm was taken.A pair of surgical splints, stereolithographic and conventional acrylic splint, were fabricated for each subject. Both of the surgical splints were scanned by 3D optical surface scanner and the images were transferred into computer. By using the image analyzing softwares (Geomagic Studio11, CATIA version 5.2), the images were compared and antorio-posterior and vertical differences between the images of both kind of the surgical splints were found.