Endüstriyel seramik tasarımında kullanılan kalıplama sistemleri
  1. Tez No: 30326
  2. Yazar: KADİR SEVİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADETTİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Seri üretim yöntem ve sistemlerinin artması aynı ölçüde seramik üretiminin artmasını da sağlamıştır. Ürüne talebin artması ile birlikte el ile yapılan üretimler yerini kalıplama yöntem ve sistemleriyle yapılan üretim şekline bırakmıştır. Seramik üretiminde kullanılan kalıplama yöntemleri tek parça, çok parça, tek emişli, çok emişli gibi çeşitlilikler göstermektedir. Bundan dolayı kullanılan kalıplama yöntemlerinde ve yapılışında da farklılıklar görülmektedir. Amaç, uygun kalıplama yöntemiyle en fazla üretim yapmaktır. Bu nedenle kalıplama yöntemini, şeklini, nasıl yapılacağını ve hangi amaç için kullanılacağını bilmekte yarar vardır. Araştırmada yöntem ve sistemlerin yapılış şekli, yapılışında uygulanan yollar ve çeşitleri olabildiğince kapsamlı bir şekilde verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of mass production methods and systems have provided the increasing of the ceramic production. Increasing the demand of production, the production which has been made by using the methods and systems of moulding replaced the hand-made production. The moulding methods which has been used in the ceramic production show varieties such as one piece, many pieces, one suction, mony suction. Therefore, there are differences between the moulding methods and hreir application. The aim is the produced more products by using the appropriate moulding methods. For this reason, it's useful knowing the moulding method, how it will be done, and what it is the aim of the using. In this research, the detailed application of medhods and systems, their types have been tried to be given as possible as they have.