Endüstriyel seramik kalıplarında kullanılan plastik malzemeler ve kalıplama yöntemleri
- Tez No: 30325
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Seramik üretiminde kalıp çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. İlk kalıp malzemeleri pişmiş toprak, ağaç, yumuşak taş gibi maddelerdir. Alçının kalıp malzemesi olarak kullanılmaya başlaması 18 y.y. ortalarına' rastlar. Günümüzde en çok kullanılan kalıp malzemesi alçıdır. Bunun yanında metal ve plastik kalıplar da kullanılır. Hızla gelişen teknoloji yeni kalıp malzemelerini ortaya çıkarmıştır. Bunlar epoksi reçineleri, silikon kauçuk, polyester vb. gibi malzemelerdir. Bu malzemelerin kalıplarda kullanımıyla - daha seri ve kaliteli aynı zamanda ekonomik üretim yapılabilmektedir. Yeni kalıp malzemeleri ve kullanım yöntemleri üzerinde yapılacak çalişmalar, endüstriyel seramik üretim sürecinin hızlanması ve kolaylaşmasını sağlayacaktır.'' ı -
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mould has been used on ceramic production for long periods. The ftrat mould materials are terracotta, wood and soft stone etc. It was in the middle of 1 8 th century that plaster of Paris was used as mould material. Plaster of Paris is a mould material which is vised mostly today. Besides that metal and plastic moulds are used too. Technology which developed rapidly imroved hew mould materials. These are the materials like epoxy fesirts, silicon rubber, polyeste etc. Today, a production that is more quick, more economic and has high quality is being made with these maieriais; Researches about hew mould materials and using methods will provide to get easy and quick of industrial ceramic production. H -