Kilonun yaşam kalitesi üzerine etkisi ölçeği (ıwqol-lite) türkçe versiyonunun psikometrik değerlendirmesi
Psychometric evaluation of the turkish version of the ımpact of weight on quality of life-lite (ıwqol-lite) questionnaire
- Tez No: 303266
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYDA ÖZCAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma ?Kilonun Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi Ölçeği'nin (IWQOL-Lite)? Türkçe'de psikometrik özelliklerini değerlendirmek amacıyla yapıldı.Araştırmaya poliklinik örnekleminde 150 birey, toplum örnekleminde 259 birey olmak üzere toplam 409 birey dahil edildi. Veriler araştırmacı tarafından oluşturulan Görüşme Formu, 31 maddelik Kilonun Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi Ölçeği (IWQOL-Lite) ve SF-36 kullanılarak Ağustos 2010- Ocak 2011 tarihleri arasında toplandı. Bireylerde boy, kilo, bel ve kalça ölçümleri yapıldı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, Cronbach Alfa katsayısı, Pearson korelasyon analizi, doğrulayıcı ve açıklayıcı faktör analizi tekniklerinden yararlanıldı. Doğrulayıcı ve açıklayıcı faktör analizi sonucunda toplam varyansı %74,53 olan, 5 faktörlü ve 29 maddelik ölçek yapısı oluştu. Ölçeğin yeni formunun madde-toplam puan korelasyonları 0,503 ile 0,762 arasında ve Cronbach alfa güvenirlik katsayısı 0,966 bulundu. 15 gün ara ile uygulanan test-tekrar test değerlendirmesinde iç tutarlığın yüksek olduğu görüldü (r=0,980).
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to evaluate the psychometric properties of the Turkish version of the Impact of Weight on Quality of Life-Lite (IWQOL-Lite) Questionnaire.The study sample comprised of total 409 individuals including clinical (n=150) and community (n=259) samples. The data generated with an Interview Form prepared by researcher, , Impact of Weight on Quality of Life-Lite (IWQOL-Lite) Questionnaire and SF-36 between August 2010- January 2011. Weight, height, waist and hip of individuals were measured. Number, percentage, Cronbach's alpha coefficient, Pearson's correlation analysis, confirmatory and exploratory factor analysis techniques were used to analyse the data. Results of confirmatory and exploratory factor analysis revealed the new form of Turkish IWQOL-Lite Questionnaire with 29 items and 5 factors having the total variance of 74.53%. Item-mean correlation was between 0,503 and 0,762, Cronbach alpha was 0,966. Test-retest was applied with 15 days intervals and test-retest correlation of total IWQOL-lite scores was 0.980 showing high internal consistency.