Progresif miyoklonik epilepsilerin klinik, genetik ve elektrofizyolojik özellikleri
Genetic, clinic, and electrophysiologic features in progresive myoclonic epilepsy
- Tez No: 303265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERSES BEBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronörofizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Progresif miyoklonus epilepsileri (PME) nadir hastalıklardan oluşan, benzer klinik bulguları olan heterojen bir sendrom grubudur. Birçoğunun spesifik genetik etiyolojisi vardır ve bu nedenle genetik incelemeler tanıda önem taşır. Bu çalışmada ülkemizdeki PME'lerin klinik ve genetik mutasyon özellikleri, elektrofizyolojik bulguları araştırılmıştır. Çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji ABD Epilepsi Bölümü'nde takip edilen PME'li 3 aileden 9 hasta birey ve 7'si sporadik toplam 16 hasta (yaş ortalaması 37±12) alınmış ve median somatosensoriyel uyandırılmış potansiyeller (SEP) N20 latans, N20-P25 ve P25-N35 amplitüdleri, C refleks varlığı, göz kırpma refleksi (GKR) parametreleri; 15 sağlıklı kontrol (8 erkek, 7 kadın) ve 7 çoklu ilaç kullanan PME dışı epilepsi hastası (4 erkek, 3 kadın) ile karşılaştırılmıştır. Hastaların ortalama takip süresi 11±6 (2-21) yıldı. Hastaların üçte ikisinin takip süresince yavaş progresyon gösterdiği, başlangıçta saptanan EEG anormalliklerinin devam ettiği, temel aktivitede belirgin bozulmanın izlenmediği dikkati çekti. Yapılan genetik analizlerde birer olguda EPM2A geninin 3. ekzonu ve NHLRC1 geninin 1. ekzonunu kodlayan bölgesinde daha önce bildirilmemiş varyantlar saptandı. Ayrıca daha önceden tanımlanan ve aminoasit değişimine sebep olmayan polimorfizmler dışında bilinen bir mutasyon saptanmamıştır. PME'li hastaların iki yanlı median SEP N20 latansları uzun, N20-P25 ve P25-N35 amplitüdleri yüksek bulundu. PME hastaları-sağlıklı kontroller arasında R1 ve R2 latans, R2 süreleri; PME-çoklu ilaç kullanımı olan hastalar arasında ise R2 süre ve alanları arasındaki fark anlamlı bulundu.Bu çalışmada ailesel ve sporadik olguların seyirlerinin genel olarak beklenenden daha selim seyredebildiği, elektrofizyolojik bulguların kortikal hipereksitabiliteyi desteklediği, PME patogenezinde kortikal etkilenmenin yanı sıra beyin sapı tutulumunun da eşlik edebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
PME is a rare heterogeneous syndrome with similar clinical findings. Most PME patients have a genetic etiology and genetic studies carry an important role in the diagnosis. In this research, the genetic properties of the PME patients, and the electrophysiological characteristics of the disease, were investigated. Sixteen PME patients and 15 healthy (8 male, 7 female) control cases, and 7 (4 male, 3 female) epilepsy patients without PME were included in this study. Nine of the PME patients were from the same 3 families, and 7 of the patients were sporadic cases. We compared the median somatosensory evoked potentials (SEP), N20 latency, N20-P25 and P25-N35 amplitudes, C reflex presence and blink reflex in these 3 groups. We noticed a slow clinical progression of 2/3 the patients, and detected that similar baseline EEG abnormalities were continuing on follow ups. Genetic analysis showed code variants in 3rd exon of EPM2A gene in 2 subjects and in 1st exon of NHLRC1 gene in 1 subject, which were not reported previously. None of the known mutations were detected except known polimorphisms which do not cause aminoacid changes. Two sided median SEP N20 latencies of the PME patients were longer than controls. R1 and R2 latencies and R2 duration difference between the control group and PME patients were significant (p< 0.05).In this study, the familial and sporadic cases have better prognosis than reported in the literature. Electropsyiological findings supported the cortical hyperexcitability. Moreover, brainstem involvement was shown at the PME pathogenesis.