Sıçanlarda alüminyumun farklı doz ve sürelerde uygulanmasının eritrosit ozmotik frajilitesi ve eser elementler üzerine etkisi
The effects of aluminium applied at different doses and durations on erythrocyte osmotic fragility and trace elements.
- Tez No: 303276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Alüminyumun doğada yaygın olarak bulunması ve günümüzde endüstriyel gelişmelerden kaynaklanan geniş kullanım alanları nedeniyle insan sağlığı ile olan ilişkisi gittikçe önem kazanmaktadır. Organizmaya solunum, sindirim ve deri yoluyla alınan alüminyum, alınma yolu, doz ve kaynağın süresine bağlı olarak etkisini gösteren toksik bir elementtir. Bu çalışmada, alüminyuma farklı doz ve sürelerde maruz bırakılan sıçanların serum ve bazı doku eser element düzeyleri ile eritrositlerin ozmotik frajilitelerinde meydana gelebilecek olası etkilerin incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışma, toplam 40 erkek Wistar Albino sıçan kullanılarak, beş farklı deney grubunda yürütüldü. Gruplar; kontrol grubu, I.grup (8 mg/kg AlCl3), II. grup (16 mg/kg AlCl3), III. grup (8 mg/kg AlCl3), IV. grup ( 16mg/kg AlCl3) olarak belirlendi. I. ve II. gruplara 3 haftalık süre boyunca, III. ve IV. gruplara ise 6 haftalık süre boyunca haftada 5 kez intraperitonal olarak AlCl3 uygulandı. Deney sonunda alınan kan, karaciğer ve böbrek dokularında Al, Fe, Cu, Zn düzeyleri ICP-OES cihazı kullanılarak ölçüldü. Eritrositlerin ozmotik frajilitesi Suess yöntemi ile tayin edildi. Hematokrit, hemoglobin değerleri ile eritrosit sayımı saptandı. İstatiksel analiz, SPSS 16.0 software programı ve Student T testi kullanılarak yapıldı. İstatistiksel değerlendirmelere göre deney gruplarında serum Al değerlerinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Because of the element of aluminium can be found commonly in the environment and its wide usage thanks to the industrial developments in the present day, it gains importance in its relationship with the human health. Aluminium taken in living organisms by the way of respiration, digestion, and skin, is a toxic essential element shows an unequal allocation according to its way of reception, dose and duration of the source.In this study, the aim is to analyse the effects that can occur in serum and tissue element level and erythrocyte osmotic fragilities of the rats exposed to aluminium in different durations and different doses.The study is executed on a control and four different experiment groups by using overall 40 male Wistar Albino rats. Groups are designated as; control group (0mg/kg AlCl3), I. group (8mg/kg AlCl3), II. group (16 mg/kg AlCl3), III. group (8 mg/kg AlCl3), IV.group (16 mg/kg AlCl3). For 3 weeks time to the I. and II. groups, and for 6 weeks to the III. and IV. groups, AlCl3 is applied intraperitonally, five times in a week. At the end of the experiment period, Al, Fe, Cu, Zn levels of the blood, liver and kidney tissues taken from rats was measured by using ICP-OES. Levels of hematocrit, hemoglobin and RBC was measured in blood. Erythrocyte osmotic fragility is determined by the Suess method. Statistical analysis is made by using SPSS 16.0 software programme and Student T test.