Meme kanserli hastalarda e-kaderin ve MMP-3 gen polimorfizmlerinin incelenmesi
Investigation of gene polymorphims of MMP-3 and e-cadherin in patients with breast cancer
  1. Tez No: 303279
  2. Yazar: ADİLE NAZLI TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ARZU ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Meme kanseri ve diğer maligniteler, hücre büyümesi ve gelişimine katılan hücresel yolları etkileyen genetik değişimler sonucu ortaya çıkar. Proto-onkogenler normal hücre büyümesi ve farklılaşması için önemli bazı proteinlere ait kodlar içerirler. Eğer bir mutasyon sonucu proto-onkogenin yapısı değişirse oluşan hasar, genin ve gen ürünün yapısını değiştirerek, çeşitli yollarla hücre bölünmesinin kontrolü ortadan kaldırır ve malignite ortaya çıkar. Kanser oluşumunda, onkogenlerden başka önemli ikinci bir gen grubu da tümör-baskılayıcı genlerdir.Kaderinler, birbiri ile genelde homofilik karakterde ilişkiye girerler ve bağlanarak hücre-hücre adezyonunu sağlarlar. Tümör hücrelerinin düzensiz davranışı nedeniyle hücre-hücre ilişkisi tümörlerde bozulmuştur. Invaziv karsinoma hücrelerinin başlıca karakteristiği az diferansiye olmaları ve haraketliliklerinin artmış olmasıdır. E-kaderin hücrenin hareketlilik özelliğinin yok olmasına neden olur. Meme kanserlerinde, E-kaderin ekspresyon kaybı veya sitoplazmik parçasının fosforilasyonundaki bozukluk nedeniyle epitelyum hücreleri hareketlilik kazanır ve lokal yayılmada artış gözlenir. Kaderin eksikliği invazif fenotipin ortaya çıkmasından sorumludur ve duktal karsinomlarda kötü prognoza yol açmaktadır.MMP gen ailesi extraselüler matriks makromoleküllerine karşı aktivite gösteren dokuz ya da daha fazla endopeptidaz kodlarlar. Yapılan çalışmalarda meme kanserinde artmış MMP-3 ekspresyonunun tümör prognozunu teşvik edici olduğu bildirilmiştir.Bu bilgiler ışığında çalışmamızda meme kanserinde E-Kaderin -160 C/A ve MMP-3 5A/6A gen polimorfizmlerinin etkisini incelemeyi amaçladık. Bu amaçla çalışmamızda ilgili gen polimorfizmlerini tayin etmek için PZR-RFLP metodunu kullandık. İstatistiksel değerlendirme sonucunda MMP-3 6A ve E-Kaderin C allellerini taşımanın, hastalık gelişiminde ve metastaz oluşumunda rol oynayabileceği izlenimini elde ettik.
Özet (Çeviri)
Breast cancer and other malignities are caused by genetic alterations affecting cellular pathways participating in cell growth and development. Proto-oncogenes contain certain proteins which are impotant for normal cell growth and differentiation. If a mutation causes a damage by changing in the structure of the proto-oncogene, it eliminates the control of cell division in various ways by changing the structure of genes and gene products and malignity consists. Except the oncogenes, a second gene group called tumor suppresor genes are also important in formation of cancer.Cadherins are connected each other by homophilic binding and they play important roles in cell adhesion, ensuring that cells within tissues are bound together. Because of the irregular behavior of tumor cells to cell-cell relationship is corrupted. The main characteristic of invasive carcinoma cells are they are poorly differentiated and their activity is increased. E-cadherin leads to the destruction of property of the cell mobility. In breast cancer issues, due to E-cadherin expression or disorder in phosphorylation of cytoplasmic part of epithelial cells, they gains mobility. And increase in their local spread is observed. The lack of cadherin is responsible for emergence of invasive phenotype and ductal carcinomas, leading to a poor prognosis.MMP gene family, codes 9 or more endopeptitase against extracellular matrix macromolecules. It has been reported that increased MMP-3 expression in breast cancer is encouraging tumor prognosis.In this study, we aimed to investigate the effect of the E-Cadherin -160 C/A and MMP-3 5A/6A gene polymorphisms in breast cancer. For this purpose, to determine relevant gene polimorphisms we used PCR-RFLP method. As a result of statistical consideration, we find out that carrying 6A allel of MMP-3 gene and C allel of E-Cadherin can play a role in disease progression and metastasis.