Kandidiyoz şüpheli ve sağlıklı kafes kuşlarının gaitalarında candida türlerinin araştırılması
Investigation of candida species in gaita of candidiasis suspected and healthy cage birds
- Tez No: 303285
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ATİLA ILGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul'da kafes kuşlarında Candida spp. izole ve identifiye etmek ve Candida cinsi mayaların baskın türlerinin varlığını belirlemektir. Bu amaçla, İstanbul'da çeşitli yetiştiricilerde, satıcılarda ve evlerde beslenen kafes kuşlarının taze dışkı örnekleri steril besiyerli svab yardımıyla kafes tabanından alınmış ve soğuk zincir altında laboratuvara getirilmiştir. Örnekler, kloramfenikol katkılı Sabouraud Glukoz Agar, kloramfenikol ve sikloheksimid katkılı Sabouraud Dekstroz Agar ve Chromogenic Candida Agar besiyerlerinde kültüre edilmiştir. Kandida şüpheli kolonilerin saf kültürlerinin tanımlanması için, API 20 C AUX sistem ile asimilasyon testleri, karbonhidrat fermentasyon testleri, üreaz, nitrat redüksiyonu ve sitrat kullanımı testleri yapılmıştır. 97 kafes kuşunun 13'ünde (%13,4) dışkıda maya saptanmıştır. Bunlardan 9'u (%69,23) Candida spp. olarak tanımlanmıştır; 4'ü (%30,76) Candida albicans, 5'i (%38,46) C.famata olarak tanımlanmıştır. Bu çalışma sonucunda İstanbul'da kafes kuşlarının dışkılarında Candida cinsi mantarların varlığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to isolate and identify of Candida spp. and to determine it?s predominant species in cage birds of İstanbul. For this purpose, fresh stool samples of cage birds, raised in various pet shops and houses, were collected from the bottom of cages with sterile swabs, and transported to the laboratory in cold chain. Samples were cultured onto Sabouraud Glucose Agar with chloramphenicol, Sabouraud Dextrose Agar with cycloheximide and chloramphenicol and Chromogenic Candida Agar media. API 20C AUX system, carbonhydrate fermentation tests, urease, nitrate reduction and citrate utilization tests were used for identification of pure cultures of suspected colonies of Candida. Yeasts were isolated from 13 (13,4%) of 97 cage bird stool samples. Nine (69,23%) of the isolates were identified as Candida spp.; Four (30,76%) of them were identified as Candida albicans while five (38,46%) of them were Candida famata. As a result, presence Candida spp. in the stool samples of cage birds of İstanbul was demonstrated in the present study.