Kandidoz yapan candidaların salmonella cholerae suis 211 antiserumu yardımı ile tiplendirilmesi
Identification of candidas cause to candidiasis by using salmonella cholerae suis 211 immuno sera
  1. Tez No: 17581
  2. Yazar: SERPİL EKENER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
KANDÎDOZ YAPAN CANDÎDA 'LARIN SALMONELLA CHOLERAE SUÎS 211 ANTÎSERUMU YARDIMI ÎLE TÎPLENDÎRİLMESÎ (Yüksek Lisans Tezi) Serpil EKENER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1991 ÖZ Çalışmamızda Gülhane Askeri Tıp Akademisi Mik robiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Laboratuvarlarına gelen kadın ve erkek hastaların çeşitli kültürleri incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda değişik klinik materyallerden izole edilen 123 Candi da 'nm Salmonella cholerae-suis 211 antiserumu yardımı ile tür tayinleri yapılmıştır. Pseudomiçelyum, kla- midospor görünümleri, fermentasyon ve aglütinaston sonuçları değerlendirilmiştir. Pozitif aglütinasyon veren türler; 75(%60.97) Candida albicans, 14(%11"38) Candida tropicalis, 8(%6.50) Candida pseodotropicalis, tir. Aglütinasyon vermeyen türler ise; 15(%12.19) Candida stellatoidea, 2(%1.63) Candida guilliermondii, 3(%2.44) Candida parapsilosis, 6(%4.88) Candida krusei 'dir.
Özet (Çeviri)
IDENTIFICATION OF CANDIDAS CAUSE TO CANDIDIASIS BY USING SALMONELLA CHOLERAE SUIS 211 IMMUNO SERA (Master Thesis) Serpil EKENER GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1991 ABSTRACT Varius cultures of 123 women and men who come to Gülhane Military Medicine Academy Microbiology Depart- ment are examined in our study. We determined the species of Candida that are isolated from different clinical materials, by using Salmonella cholerae suis 211, immunosera. We examined the pseudomycelium and clamydospor forms, the fermentation and aglutination results. The species that give positive aglutination are; 75(%60.97) Candida albicans, 14(%11.38) Candida tropicalis, 8(%6.50) Candida pseudotropicalis. The others that give negative aglutination are; 15(%12.19) Candida stellatoidea, 2(%1.63) Candida guilliermondii, 3(%2.44) Candida parapsilosis, 6(%4.88) Candida krusei. II