Kandida'ların tiplendirilmesinde rutin testlerin uygulanması ve salgısal asid proteinaz enziminin saptanması
  1. Tez No: 4508
  2. Yazar: HALE ELNAHİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KUŞTİMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
46 V. ÖZET Bu çalışmada, çeşitli klinik örneklerden üretilen mayaların tiplendirmeleri yapılmış ve birkaç türde salgı- sal asid proteinaz aktivitesi incelenmiştir. Uyguladığımız çeşitli testler sonucunda, yüz maya susundan elliyedi ade dini C.stellatoidea, ondokuzunu ise C. albicans, ondördünü C.pseudotropicalis, onüçünü C.krusei, üçünü C.tropicalis, üçünü C.guilliermondii, birini ise C.parapsliosis olarak saptadık. Enzim aktivitesi saptama deneyine aldığımız onbir C. albicans susunda salgısal asid proteinaz aktivitesini kontrol susu ile karşılaştırılarak gösterdik. Ancak, ince lediğimiz suşlar değişik enkübasyon süreleri sonunda pro- teolitik aktivite verdiler. Sekizinde en yüksek aktiviteyi onsekizinci saatte, iki susta yirmiikinci saatte, bir sus ta ise otuzikinci saatte bulduk. Bütün kuşların enzimatik aktivitesi, kırıncı saatten sonra başlangıçtaki aktiviteye düşmüştür. Kontrol suşlarının en yüksek enzimatik aktivi- telerini onsekizinci saatte saptadık. Çalışmamızda incelediğimiz onbir C. albicans suşları arasında proteolitik etki farkları bulduk. İki suş en yüksek47 aktiviteyi 0.925-0.990 nm arasında absorbans değerleri ve rirken, iki suş 0.850-0.870 nm, beş suş 0.740-0.798 nm. di ğer iki susu ise 0.455-0.480 nm arasında verdi. C. albicans dışında incelediğimiz bir C.tropicalis, bir C.pseudotropica- lis ve iki C.krusei suşlarında enzimatik aktivite saptıya- madık. Salgısal asid proteienazı, klinik örneklerden izole ettiğimiz C. albicans suşlarında bulmamız, virulansı düşük diğer türlerde gösteremememiz ve kaynak bilgilerin doğrul tusunda bir sonuca varmamız, bizi bu enzim aktivitesinin özgül ve duyarlı bir patojenite kriteri olarak ele alınabi leceği kanısına vardırmıştır.
Özet (Çeviri)
48 VI. SUMMARY In this study, many yeasts isolated from different clinical materials have been classified into various Candida species and secretory acid proteinase activity was tested in some of them. Fifty seven isolates were identified as C.stella- toidea, nineteen as C. albicans, fourteen as C.pseudotropicalis, thirteen as C.krusei, three as C. tropicalis, three as C.guilli- ermondii and one was isolated as C.parapsilosis. Eleven C. albicans strains have been examined against control strains and enzymatic activity was detected in the test strains. However, these strains had displayed their pro teolytic activities at the end of varying incubation periods. Eight strains had shown their maximum activities in the eigh teenth incubation hour, two strains in the twenty second hour and one strain in the thirty second hour. The enzymatic activity of all strains has dropped in the fortieth incubation hour to its initial levels. Control strains have revealed the maximum activity in the eighteenth hour. Proteolytic activity differences were found among the assayed eleven C. albicans strain. The maximum activity of two strains were between 0,925 - 0,990 nm absorbance values,49 two strains between 0,850 - 0,870 nm, other two strains bet ween 0,740 - 0,798 nm and five strains between 0,455 - 0480 nm. One C.tropicalis, one C.pseudotropicalis and two C.krusei strains have not shown any enzymatic activities. Due to the determination of the enzymatic activity in some C. albicans clinical isolates, its lack in low virulent Candida species and the conformity of the results to the lite rature, it has been concluded that the activity of the secre tory acid proteinase is a sensitive and specific pathogenity criterion.