HIV-1 pozitif eşcinsellerde virus tiplendirmesi ve direnç belirlenmesi
Determination of antiretroviral drug resistance and typology of virus in HIV-1 positive homosexual patients
- Tez No: 303301
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL BOZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
HIV-1 ile infekte bireylerde görülen ciddi hastalık seyri göz önünde bulundurulduğunda, bu hasta grubunda viral yük tayini, CD4 hücre sayımı ve ilaç direnç testlerinin düzenli olarak yapılması hastalık prognozunun takibi açısından yüksek önem arz etmektedir.Tedavi alan bir hastada klinisyenin isteği doğrultusunda düzenli aralıklarla yapılan viral yük tayininde görülen bir artış veya tedavisine yeni başlanan bir hastanın viral yükünde azalma görülmemesi, kullanılan ilaçlara karşı ortaya çıkan direnç problemini akla getirmektedir.Günümüzde kullanılan onaylı 26 antiretroviral ajan bulunmaktadır. Bu ilaçlar etki mekanizmaları göz önünde bulundurularak 6 farklı sınıfa ayrılmaktadır. Dünya genelinde mevcut ART klavuzları, tercih edilen, alternatif veya kabul edilebilir seçenekleri bulunan bir sınıf içerisinde bu ilaçların etkililik, uygunluk, toksisite, ilaç direnç profili ve ilaç-ilaç etkileşimi gibi diğer faktörlere dayanarak bellibaşlı ilaç tavsiyelerinde bulunmaktadır. Bu tedaviler 3 antiretroviral ajan içermektedir. Çoğunlukla 2 NRTI bir NNRTI ile kombinasyon şeklindedir. Amerika Birleşik Devletleri'nde yayımlanan klavuzlarda ise ek olarak 2 NRTI ile birlikte bir adet PI veya İntegraz inhibitörü kombinasyonu önerilmektedir.Bu çalışmada, henüz tedaviye başlamamış hastaların dizi analizi yöntemi ile NRTI, NNRTI ve PI direnç profillerini çıkartarak tedavinin başarılı olarak yürütülebilmesini, tedavi gören fakat viral yükü yüksek bireylerde ise alternatif tedavi seçeneklerinin belirlenmesini, elde edilen veriler sonucu HIV-1 pozitif eşcinsel erkek hastalarda yaygın subtip ve direnç varlığı taranmasını amaçladık.
Özet (Çeviri)
When the severe progression of illness taken into consideration in HIV positive patients, routinely performed viral load determination, CD4 cell count and drug resistance testing has a great importance for the following prognosis of the illness. If regular viral load determination in treatment experinced patients results in a higher viral load or after initial theraph with no observation of declining in their viral load, it could be associated with drug resistance. There are currently 26 antiretroviral drugs approved for the treatment of HIV infection. These drugs are divided 6 different classes by conceiving their mechanism of action. ART guidelines recommend certain drugs within a class as preferred, alternate or acceptable choises based on their efficacy, convenience, toxicity, drug resistance profile and other factors such as drug-drug interactions. These treatment include a combination regimen consisting of 3 ART drugs, most commonly 2 NRTIs together with an NNRTI. In our study we aimed to profiling NRTI, NNRTI and PI drug resistance with sequence analysing method in treatment naive or experienced patients and performing their theraphy successfully and determine the alternative theraphy options for the treatment experienced patients with a high viral load. With a result of received data we intended to determine common subtype and drug resistance associated mutations in HIV-1 positive homosexual patients.