Gökçeada, malta, saanen ve kıl keçisi oğlaklarının besi, kesim, karkas ve et kalitesi özelliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of finishing, slaughter, carcass and meat quality characteristics of gokceada, maltese, saanen and hair goat kids
  1. Tez No: 303302
  2. Yazar: HÜLYA YALÇINTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT EKİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hökçeada, Malta, Saanen ve Kıl Keçisi oğlaklarının besi, kesim, karkas ve et kalitesi özelliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi.Çalışmada, Marmara Bölgesi'nde yetiştiriciliği yapılmakta olan Saanen, Gökçeada, Malta ve Kıl Keçisi oğlakların entansif besi sonrası besi, kesim, karkas ve et kalitesi özelliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Saanen, Gökçeada, Malta ve Kıl Keçisi erkek oğlakları 3-3,5 aylık yaşta sütten kesilerek 56 günlük besiye alınmış ve besi sonunda tüm oğlaklar kesime sevk edilmiştir. Araştırma bulguları değerlendirildiğinde, Saanen, Gökçeada, Malta ve Kıl Keçisi oğlakların beside canlı ağırlık kazançları sırasıyla 9,54 kg, 3,33 kg, 5,64 kg ve 4,91 kg (P < 0,001) ve 1 kg canlı ağırlık artışı için tükettikleri konsantre yem miktarları 4,94 kg, 9,23 kg, 8,18 kg ve 7,35 kg olarak tespit edilmiştir. Çalışmada, Saanen ve Malta oğlakların karkas ölçüleri ve konformasyonu bakımından Gökçeada ve Kıl Keçisi oğlakların karkaslarına göre daha yüksek ortalamalara sahip olduğu tespit edilmiştir. Saanen, Gökçeada, Malta ve Kıl Keçisi oğlakların boş vücut ağırlığına göre soğuk karkas randımanları sırasıyla %51,64, %48,49, %49,51 ve %48,46 (P < 0,01) ve karkas kompaktlığı 167,79 g/cm, 113,04 g/cm, 147,76 g/cm ve 130,83 g/cm (P < 0,001) olarak belirlenmiştir. Et kalitesi özelliklerinden pH24, su tutma kapasitesi, pişirme kaybı ve Warner-Bratzler pik kesme kuvveti bakımından ırklar arasında önemli bir farklılık tespit edilmemiştir (P > 0,05). 0, 1 ve 24. saatte yapılan ölçümlerde Gökçeada ve Kıl Keçisi oğlakların daha parlak, Saanen oğlakların ise daha kırmızı et rengine sahip olduğu gözlenmiştir. Duyusal analizler sonucunda et yumuşaklığı, tat yoğunluğu, tat kalitesi ve genel beğeni düzeyi bakımdan ırklar arasındaki farklılık önemli bulunmuştur. Lezzet paneli sonucunda panelistlerin genel beğeni düzeyi bakımından Saanen ve Malta oğlakların etlerine daha yüksek puanlar verdikleri tespit edilmiştir (P < 0,001). Çalışmada elde edilen bulgular Saanen ve Malta sütçü ırklarından elde edilen erkek oğlakların et üretimi amacıyla değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Comparative investigation of finishing, slaughter, carcass and meat quality characteristics of Gokceada, Maltese, Saanen and Hair Goat kids.The aim of study was to investigate comparatively the finishing, slaughter, carcass and meat quality characteristics of Saanen, Gokceada, Maltese and Hair Goat kids. Saanen, Gokceada, Maltese and Hair Goat male kids were weaned at 3-3.5 months of age and fattened for 56 days. Kids were slaughtered after 56 days finishing. Average weight gains were 9.54 kg, 3.33 kg, 5.64 kg and 4.91 kg (P < 0.001) and total concentrate intake for 1 kg weight gain (feed efficiency) were 4.94 kg, 9.23 kg, 8.18 kg and 7.35 kg for Saanen, Gokceada, Maltese and Hair Goat, respectively. Saanen and Maltese kids had higher mean values than Gokceada and Hair Goat kids in terms of carcass measurements and conformation. Cold dressing percentages based on empty body weight were 51.64%, 48.49%, 49.51% and 48.46% (P < 0.01) and carcass compactnesses were 167.79 g/cm, 113.04 g/cm, 147.76 g/cm and 130.83 g/cm (P < 0.001) for Saanen, Gokceada, Maltese and Hair Goat, respectively. There were no significant differences between breeds in terms of pH24, water holding capacity, cooking loss and Warner-Bratzler shear force values (P > 0.05). Meat samples from Gokceada and Hair Goat kids had higher lightness and Saanen kids had higher redness values at 0, 1 and 24 h after cutting. As a result of sensorial analyses there were significant differences between breeds in tenderness, flavour intensity, flavour quality and overall acceptability. Panellists gave the highest score to cooked meat samples of Saanen and Maltese kids in overall acceptability (P < 0.001). In conclusion, kids from Saanen and Maltese dairy breeds could be considered for meat production.