Oral mukozanın prekanseröz lezyonları ve kanserlerinde diagnostik önemi olabilecek damarsal belirleyicilerin araştırılması
Investigation of possible diagnostic vascular markers in precancerous lesions and malignancies of oral mucosa
- Tez No: 303303
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN YASASEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Biyokimyası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Oral kanserler morbidite ve mortalite açısından önemli bir hastalık grubudur ve hastalığın erken evrede teşhis ve tedavi edilmesi hastaların yaşama şansı ve yaşam kalitesi açısından oldukça önemlidir. Tümör büyümesi ve metastazında önemli bir mekanizma olan anjiyogenez, proanjiogenik ve antianjiogenik faktörler arasındaki denge bozulduğunda kontrol edilemez. VEGF (vasküler endotelyal büyüme faktörü) endotelyal hücre çoğalmasını ve anjiogenezi uyaran, damarlanmayı düzenleyen önemli bir glikoproteindir. Angiopoietin-1 (Ang-1) de kapiller damarları güçlendiren, perisitleri stabilize ederek endotel hücre yaşam süresini arttıran ve yeni oluşan vasküler yapıyı güçlendiren anjiogenik etkili bir moleküldür. Interferon-gamma-inducible protein-10 (IP-10)/CXCL10 anjiogenezi inhibe eden bir CXC kemokindir. Bu çalışmada oral prekanseröz lezyonu ve erken evre oral kanseri olan hastalardan (n=50) alınan doku örneklerinde VEGF-C, IP-10 ve Ang-1 immünhistokimyasal olarak incelendi, serum ve tükürük örneklerinde de aynı parametrelerin düzeyleri çift antikor sandüviç enzim immunoassay (ELISA) yöntemi ile belirlenerek sonuçlar sağlıklı kontrollerle (n=50) karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Cancers of the oral cavity constitute an important group of diseases considering morbidity and mortality. Early diagnosis of oral carcinomas is essential for increasing the survival rates and life quality of the patients. Angiogenesis is an important mechanism for tumor growth and metastasis. VEGF is an important signaling glycoprotein involved in angiogenesis. In vitro, VEGF has been shown to stimulate endothelial cell mitogenesis and cell migration. Ang-1 is a positive regulator of blood vessel development, remodeling, and maturation. IP-10 is a member of CXC chemokine family that inhibits bone marrow colony formation and angiogenesis. In the current study, we determined the tissue, serum and saliva levels of VEGF-C, Ang-1 and IP-10 levels in the premalignant oral lesions and early stage oral cancer (n=50) patients and healthy controls (n=50).