Hastanelerde örgüt kültürünün hemşirelerin örgütsel bağlılıkları üzerine etkisi
The effect of the organizational culture in the hospitals on the nurses? organizational commitment
- Tez No: 303313
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Hospitals, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, hastanelerin örgüt kültürü ile hemşirelerin örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak gerçekleştirildi.Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Avrupa bölgesinde 200 yatak ve üzeri kapasiteye sahip üç Sağlık Bakanlığı Hastanesi, bir Üniversite Hastanesi ve iki Özel Hastanede çalışan hemşireler oluşturdu. Araştırmanın örneklem grubu olasılıksız örneklem seçme yöntemiyle belirlendi (N=570).Veriler, anket formu, Örgüt Kültürü Ölçeği (Cronbach ?= 0,89) ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği (Cronbach ?= 0,90) ile toplandı. İstatistiksel yöntem olarak; yüzdelik, ANOVA analizi, Kruskal Wallis, Pearson Korelasyon analizi ve ileri analizde Tukey HSD testi ve Mann Whitney U analiz yöntemleri kullanıldı.Araştırmaya katılan hemşirelerin çoğunun lisans mezunu, kadın, ortalama 29,17±6,281 yaşta, bekar, kamu sektöründe çalıştıkları ve çalıştıkları hastanede başarı kültürünü yüksek düzeyde algıladıkları belirlendi. Örgüt kültürü ile örgütsel bağlılık alt boyutları arasında istatistiksel açıdan pozitif bir ilişkinin olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This research has been realized as being descriptive and correlation seeker with the aim of determining the relationship between the hospitals? organizational culture and nurses? organizational commitments.The nurses working in three Ministry of Health hospitals, one University hospital and two Private Hospitals having capacity of 200 beds and over in İstanbul city in Europe region have formed the population of the research. The sample group of the research has been determined with the non-probability sampling selection method (N=570).The data has been collected with questionnaire form, Organizational Culture Scale (Cronbach ?=0,89) and Organizational Commitment Scale (Cronbach ?=0,90). As a statistical method; percentage, ANOVA analysis, Kruskal Wallis, Pearson Correlation analysis and Tukey HSD test and Mann Whitney U analysis methods in the advanced analysis have been used.It has been determined that most of the nurses participating to the research have bachelor?s degrees, are women, aged between 29,17±6,281 on average, single, working in the public sector and perceive the success culture in the hospital in which they work at high level. It has been determined that between the organizational culture and organizational commitment there is a statistically positive relation.