Hemşirelerin örgüt kültürüne uyumu ve örgüt kültürünün örgütsel bağlılıklarına etkisi
The nurses 'effect on organizational culture and organizational culture organizational contributions
  1. Tez No: 527556
  2. Yazar: ABDULLAH TÖKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kurum kültürü her kurum gibi hemşirelik kurumu için de önemlidir. Her hemşirenin bağlı olduğu kurumun özel bir kurum kültürü bulunmaktadır. Örgütsel bağlılık, çalışanların örgütte kalıcı olabilme isteği ile örgütün amaçlarına varması için daha fazla çaba göstermesi gerekir.Örgütsel bağlılık arttıkça çalışanların iş verimliliği de artar. Toplum sağlığı için hastaneler; sağlığın korunmasıyla beraber, geliştirilmesi tedavi ve sonrası için çok önemli kurumlardır. Gelişen çağda modern sistem ile gelişen kalite kriterlerinde hizmetin kalitesini arttırmak için son yıllarda bu kurumlarda örgüt kültürü ve kurum kültürü kavramları değer kazanmıştır. Çalışanların kurum kültürüne uyumu ve başarılarına etkilerinin belirlenmesine yönelik yapılan bu çalışma İstanbul İli Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin verilerinden elde edilen sonuçlara göre kurum kültürünün çalışanların kuruma uyumu ve başarıya etkisi üzerine bilimsel bir veri oluşturulması amaçlanmıştır. Hemşirelere 30 sorudan oluşan bir anket uygulanmış, toplam 200 anket değerlendirmeye alınmıştır. SPSS 16 programında güvenilirlikleri ve geçerlilikleri kontrol edilip faktör analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi yöntemleri ile detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Institutionalculture is important for nursing institutions like every institution. The institution to which each nurse is affiliatedforms a privatecorporateculture.Organizationalcommitmentrequiresthatemployeesmakemoreeffortstoreachtheirgoalswiththeorganization'sdesireto be permanent. As organizational commitmentin creases, the work efficiency of employeesin creases. Forcommunityhealth,hospitalsareveryimportantinstitutionsforthedevelopment, treatmentand post-treatment, togetherwiththeprotection of health. Inrecentyears, theconcepts of organizationalcultureandcorporateculturehavegainedvalue in theseinstitutions in ordertoincreasethequality of service in accordancewiththequalitycriteriadevelopedwiththe modern system in thedevelopingperiod. This study was carried out to determine the effectsof the employees' adaptationtotheinstitutionalcultureandthesuccess of theproject. According to the resultsobtained from the data of the nurses working in Sadi Konuk Training and Research Hospital and Bağcılar Training and Research Hospital, it wasaimed to establish a scientific data on the effect of the institution al culture workers on the adaptation to the institution and success. A question naire consisting of 30 questions was administered to nurses and a total of 200 questionn aires were evaluated. There liability and validity of the SPSS 16 program were checkedand analyzed in detailby factoranalysis, correlation analysis, and regression analysis methods.