Soluble endotelial c reseptör seviyesinin preeklampsi gelişen gebelerde seviyesi
Soluble endothelıal c receptor levels ın preeclampsıa
- Tez No: 303329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP ATAKAN AL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Soluble Endotelial Protein C Reseptör'ün (s EPCR) normotansif, hafif preeklemptik ve şiddetli preeklemptik gebelerdeki seviyesini karşılaştırdık.Çalışmamızda Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine Şubat 2011 ile Eylül 2011 tarihleri arasında başvuran 18-40 yaş arası, gestasyonel haftası 30 ile 36 arasında olan 30'ar şiddetli preeklampsi ve hafif preeklampsili gebe ile 30 normotansif gebe ardışık olarak seçildi. Alınan serumdaki s EPCR seviyesi ELISA ile ölçüldü.Çalışma sonucunda s EPCR seviyesi normotansif gebelerde 72±72 ng/ml, hafif preeklemptik gebelerde 134±85 ng/ml, şiddetli preeklemptik gebelerde ise 238±107 ng/ml olarak bulundu (p< 0,001) .Şiddetli preeklemptik gebelerdeki s EPCR seviyesi hafif preeklemptik gebelerden ve normotansif gebelerden, hafif preeklemptik gebelerdeki s EPCR seviyeside normotansif gebelerden anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,001). s EPCR seviyesi ile diastolik ve sistolik kan basıncı ile pozitif korelasyon saptandı (r=0,263 ve r=0,252;sırasıyla).s EPCR seviyesi preeklemptik gebelerde yüksektir ve hastalığın şiddetine bağlı olarak artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare soluble endothelial receptor (sEPCR) among women who has severe preeclampsia, mild preeclampsia and normal pregnancy.The study was proceeded out at Ataturk University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology between February 2011 and September 2011. Pregnant women who aged between 18-40 and has severe preeclampsia or mild preeclampsia were recruited consecutively study. Each group consisted of 30 patients. A total of 30 patients who have normal pregnancy were included study as control group. A blood sample was taken from all patients and sEPCR test were performed.sEPCR was found different between groups.