Erzurum ilinde 18-60 yaş arası bireylerde esansiyel tremor prevalansının araştırılması
İnvestigate the prevalence of essential tremor in people between the ages of 18-60 in the province of Erzurum
- Tez No: 303332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HIZIR ULVİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Esansiyel tremor (ET) sık rastlanan nörolojik hastalıklardan biridir ve erişkinlerde en sık görülen hareket bozukluğudur. ET'lu hastalarda temel klinik bulgu kollarda kinetik tremordur. Birçok prevalans çalışmasında % 0.008 ile % 22 arasında önemli ölçüde farklı sonuçlar bildirilmiştir. Ülkemizde esansiyel tremor prevalansını araştıran yeterince çalışma yoktur. Bu nedenle biz bölgemizde esansiyel tremor prevalansını tespit etmekamacıyla Erzurum il merkezinde buçalışmayı planladık.Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroepidemiyoloji Çalışma Grubu tarafından, Erzurum il merkezinde kapı kapı gezilerek yapıldı. İlk aşamada bu çalışmaya onay veren 18-60 yaş arası tüm katılımcılara sosyodemografik özellikleri de kapsayan ve ET tarama anketleri uygulandı. Tremor tarama anketinin ilk beş sorusundan herhangi birine evet cevabı verenler, anketi uygulayan asistan hekim tarafından değerlendirildi. Ayırıcı tanıda kararsız kalınan hastalar nöroloji polikliniğine çağrılarak tetkik edildi ve hareket hastalıklarıyla ilgilenen bir öğretim üyesi tarafından değerlendirildi. Tremorlu hastalara WHİGET tanı veklinik değerlendirme ölçeği uygulanarak kesin, çok olası ve olası esansiyel tremor olmak üzere gruplandırıldı.Bulgular: Çalışmayakatılan 4024 kişinin anketi değerlendirmeye alındı. 64 hastaya esansiyel tremor tanısı konuldu ve ET prevalansı yüzde 1.60 olarak hesaplanıldı. Bunların 41 tanesi kesin esansiyel tremor, 7 tanesi çok olası esansiyel tremor ve 16 tanesi de olası esansiyel tremor idi. Vakaların 30 tanesi erkek, 34 tanesi kadın cinsiyetti. 64 kişide fizyolojik tremor, 15 kişide farklı nedenlere bağlı tremor tespit edildi. Esansiyel tremorlu 30 hastada birinci derecede akrabalarında tremor öyküsü mevcuttu. Esansiyel tremorlu 52 hastanın sadece ellerinde, 11 hastada eller dahil muhtelif uzuvlarda tremor varken, bir hastada izole baş tremoru mevcuttu.Yaş artıkça ET prevalansı da artmaktaydı. 18-30 yaş referans alındığında ET sıklığı 31-40 yaş grubunda 2.00 kat, 41-50 yaş grubunda 1.49 kat, 51-60 yaş grubunda 2,83 kat arttığı bulundu. Yine ET sıklığının, böbrek hastalığı olanlarda olmayanlara göre 2,78 kat arttığı bulundu.Tartışma: Bizim çalışmamızda 18-60 yaş arası grupta ETprevalansı yüzde 1.60 olarak hesaplandı. Bu değer diğer ET prevalans ölçümleriyle uyumludur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Essential tremor (ET) is one of the most common neurological diseases and it is seen the most common movement disorders in adults. The predominant clinical finding in patients with ET is a kinetic tremor of the arms. Many studies of the prevalence of ET reported varies substantially from 0.008% to 22%. İn our country, there is not enough studies investigating the prevalence of ET. Therefore, we planned this study in order to estimate the prevalence of ET in our region Erzurum city center.Materials and Methods: This study was carried out by the Atatürk University Faculty of Medicine Neuroepidemiology Study Group by going from door to door in the Erzurum city center. First, sociodemography and ET scan surveys were conducted on all participants between the ages of 18-60 who approved this study. Those who answered as yes to one of the first five questions of the tremor scan survey were evaluated by the assistant doctor conducting the survey. Patients for whom differential diagnosis was not certain were asked to come to the neurology policlinic and were examined thereafter which they were evaluated by a faculty member working on motion sicknesses. WHIGET diagnosis and clinical evaluation scale were applied to the patients with tremor and they were grouped as certain, very probable and probable essential tremor.Findings: The surveys of 4024 people who participated in the study were evaluated. 64 patients were diagnosed with essential tremor and the ET prevalence was calculated as 1.60 percent. 41 of these were certain essential tremor, 7 were very probable essential tremor and 16 were probable essential tremor. Of the cases 30 were male, 34 were female. Physiological tremor was determined in 64 people whereas tremor due to different reasons was determined in 15 people. 30 patients with essential tremor had a first degree relative with a history of tremor. Of the patients with essential tremor, 52 had tremor only in their hands, 11 patients on their hands as well as other body parts and one had isolated head tremor.ET prevalence increased with age. When ages between 18-30 were taken as reference, the ET frequency was determined to increase by a factor of 2in 31-40 age group, a factor of 1.49 in 41-50 age group and a factor of 2,83 in 51-60 age group. It was also determined that ET frequency increased by a factor of 2,78 for those with kidney disease in comparison with those that do not have kidney disease.Discussion: In our study, ET prevalence for the group between the ages of 18-60 was calculated as 1.60. This value is in compliance with other ET prevalence measurements.