Mevsimsel allerjik rinitli çocuklarda egzersiz ile tetiklenen nazal obstrüksiyonun değerlendirilmesi
Evaluation of exercise induced nasal obstruction in children with seasonal allergic rhinitis
  1. Tez No: 303338
  2. Yazar: BARIŞ URHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A.KADİR KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Allerjik rinit burun kaşıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ile karakterize bir tablodur. Bu çalışmada mevsimsel alerjik rinit (MAR)'lı çocuklarda polen mevsimi dışında gelişen rinit semptomlarına egzersizin etkisinin araştırılması planlanmıştır. Çocuk Alerji BD polikliniğine Kasım 2010-Şubat 2011 tarihleri arasında başvuran 10-18 yaş arasında MAR'lı 20 hasta ile aynı sayı ve cinsiyette sağlıklı çocuk çalışmaya alındı. Olguların tümüne modifiye Bruce protokolüne göre koşu bandında egzersiz testi yaptırıldı. Test öncesinde ve sonrasında rinomanometre ile nazal akım ve direnç 0-5-10-15- 30 ve 60.dakikada 150 Pa basınçta ölçüldü. Çalışma ve kontrol grubu burun tıkanıklığı, hapşırık, burun akıntısı/post nazal akıntı ve burun kaşıntısı semptomları açısından işlem öncesi ve ölçümler sırasında sorgulandı. Görsel analog skalası ile test öncesi ve ölçümler sırasında 0-10 arası bir puan vererek burun açıklıklarını değerlendirmeleri istendi. Egzersiz sırasında ve/veya sonrasında burun tıkanıklığı ile birlikte, total nazal akımda %40 düşme ve/veya total nazal dirençte %100 artış olan olgularda test pozitif olarak değerlendirildi. MAR'lı hastalarda % 40 oranında egzersiz sonrası nazal obstrüksiyon saptandı. Kontrol grubunda bu oran % 5 olarak bulundu (P< 0.05). Anterior rinomanometri ile görsel analog skala skorları arasında anlamlı korelasyon saptandı. MAR'lı hastaların nazal pasajlarında alerjen temasının olmadığı dönemlerde de saptanan inflamatuar hücreler ve mediatörler minimal persistan inflamasyona yol açmakta, bu inflamasyon alerjenlere ve non-spesifik irritanlara karşı duyarlılıkta artışa neden olmaktadır. Bu durum çalışmamızda da olduğu gibi egzersiz gibi uyaranlara karşı artmış cevaptan sorumlu olabilir. Egzersize bağlı nazal obstrüksiyonun tanısında anterior rinomanometrinin etkin ve objektif bir test yöntemi olarak kullanılabileceği, rinomanometri ölçümü yapılamayan durumlarda görsel analog skala skorununda güvenilir olduğunu ortaya konuldu. Egzersizin; MAR'lı çocuklarda allerjen temasının olmadığı dönemde burun tıkanıklığı ve rinit yakınmalarına neden olabileceği saptandı.
Özet (Çeviri)
Allergic rhinitis is a common clinical condition characterized by itching, sneezing, nasal obstruction or watery rhinorrhea. The aim of this study was to evaluate the exercise induced rhinitis symptoms in children during non-polen exposure. In this study, 20 children with seasonal allergic rhinitis which have been admitted to Pediatric Allergy Unit and age-and sex matched 20 controls enrolled between November 2010 and February 2011. A modified Bruce protocol has been used for all patients and controls. Measurement of nasal airflow and resistance to airflow have been evaluated with nasal rhinomanometry before challenge and after at 0, 5th, 10th, 15th, 30th and 60th minutes of exercise test (150 pa). Nasal obstruction, sneezing, rhinorrhea and postnasal discharge has been assessed by the physicians before, during and after test. Visual analog scale which was anchored from 0 to 10 for nasal obstruction, have been performed before and after the test. With rhinomanometry, the results areaccepted as positive when nasal obstruction with a 40% decrease in total nasal airflow and/or when airflow resistance increases by 100% during or after exercise test.