Kekeme çocuklarda kalp hızı değişkenliğinin değerlendirilmesi
Assessement of heart rate variability in stuttering of children
  1. Tez No: 531372
  2. Yazar: PELİN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖĞÜT, DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kekemelik, ses, hece veya kelimelerin tekrarlaması veya uzamasıyla konuşmanın normal akışını bölen konuşma bozukluğudur. Kekemeliğin etiyolojisini açıklaya¬bilmek için sayısız teoriler ortaya konmuştur fakat konuşma akıcılığındaki bölünme¬nin arkasındaki mekanizmalar hala net değildir. Otonom sistem, adından da anlaşıla¬cağı gibi, kalp atışı, kan akışı, solunum ve sindirim gibi istemsiz vücut işlevlerini düzenlemek için sorumlu olan periferik sinir sisteminin parçasıdır. Motor konuşma ve gelişiminde otonom sinir sistemi direk veya dolaylı olarak rol oynar. HRV (Kalp Hızı Değişkenliği) sempatik ve parasempatik sistem arasındaki etkileşimden dolayı kalp hızında meydana gelen fizyolojik değişimleri yansıtır. Kekeme sorunu olan bireylerde otonomik tepkileri araştıran çalışmalar çok azdır. Bu çalışmada kekeme çocuklarda otonomik fonksiyon değerlendirmesini HRV ( Kalp hızı değiş¬kenliği) yöntemini kullanarak yapmak amaçlanmaktadır. Araştırmada; olgu (kekeme) ve kontrol(sağlıklı/ normal) olmak üzere iki farklı grup oluşturulmuştur; Ekim 2016- Nisan 2018 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'na konuşma bozukluğu şika¬yeti ile başvuran ve 6-18 yaş aralığında olan 11 i kadın 30 u erkek olmak üzere kekemelik tanısı alan toplam 41 hastayla oluşturulmuştur. Kontrol(sağlıklı/ normal) grup;6-18 yaş aralığında herhangi bir konuşma bozukluğu şikayeti kendisinde ve aile öyküsünde de olmayan 12 si kadın 29 u erkek toplam 41 kişiden oluş¬turulmuştur. Çalışmaya katılanlar Kekemelik tanısı alan gruba Keke¬melik Şiddetini Değerlendirme Aracı (KEŞİDA-4) kullanılarak kekemelik de¬receleri belirlenmiştir. Olgu Rapor Formları doldurulup; Her iki grup için de, Ege Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda 24 saatlik Holter EKG (elektrokardiyografi) kayıt yöntemi kullanılarak HRV değerlendirmesi yapıldı ve ertesi gün bulgular kaydedildi ve pediatrik kardiyologlar tarafından değerlendirildi. Kekeme grubun, kekemelik şiddetleri ile KHD parametrelerinin korelasyonu ve her iki grubun KHD parametrelerinin korelasyonu incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; kekeme grubunda sekonder davranışlar ile SDANN parametresi arsında pozitif yönde anlamlı korelasyon bulunmuştur. Ayrıca gruplar arasında KHD parametreleri korelasyonu incelendiğinde kekeme grubunda SDANN parametresi istatiksel açıdan anlamlı derecede yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Stuttering is the speech disorder that divides the normal flow of speech, spoken words, or speech by repetition or prolongation of words. Many theories have been put forward to explain the etiology of stuttering, but it is still not clear. The autonomic nervous system is part of the peripheral nervous system responsible for regulating involuntary body functions such as heart beat, blood flow, respiration, and digestion. In motor speech and development, the autonomic nervous system plays a direct or indirect role. HRV reflects physiological changes in heart rate due to the interaction between sympathetic and parasympathetic systems. There are very few studies investigating autonomic responses in stuttering individuals. In this study, it is aimed to make autonomic function evaluation in stuttering children by using HRV. . The study consisted of two groups, stuttering and non stuttering, who applied to the Medical Faculty of Ege University between October 2016 and April 2018 Stuttering group consisted of 30 males and 11 females, The control (healthy / normal) group consisted of 41 people, ranging from 6 to 18 years of age, who had any speech impairment complaints, and 12 of them were female and 29 of whom were male. The stuttering scores of the stuttering group were measured using SSI-4 (Stuttering Severity Instrument - 4). For both groups, ,HRV assessment was performed by using 24-hour Holter ECG ( electrocardiyografi) recording method at Ege University Hospital's Department of Cardiology and the following day, findings were recorded and evaluated by pediatric cardiologists. Correlation of the severity of stuttering and HRV parameters of the stuttering group and the correlation of HRV parameters of both groups were investigated. According to findings; In the stuttering group, positive correlations were found between seconder behaviors and SDANN parameters.