Siklofosfamide bağlı sıçan testis hasarında e vitamininin rolünün histolojik olarak incelenmesi
Histological examination of the role of the vitamin e in cyclophosphamide-induced testicular injury
- Tez No: 303368
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK BURUKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kematerapötik bir madde olan siklofosfamid (CP), testis dokusu ve hücreleri üzerinde toksik etki göstermektedir. Hücre ve dokular, meydana gelen bu toksik etkilerden E vitamini (E vit) gibi antioksidan sistemlerle korunabilirler. Bu çalışmamızda CP'nin sıçan testisleri üzerindeki toksik etkisi üzerine E vit'in rolünü araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda, 32 adet Spraque-Dawley türü sıçan kullanıldı. Sıçanlar her grupta 8 erişkin erkek sıçan bulunan kontrol, 20 mg/kg siklofosfamid, 20 mg/kg siklofosfamid ve 200 mg/kg E vitamini, 200 mg/kg E vitamini olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Deney sonunda vücut ve testis ağırlıkları ölçüldü ve karşılaştırmalar yapıldı. Sol testisler doku takip işlemi için Bouin çözeltisi içerisine alındı ve rutin histolojik işlemlerden sonra bloklandı. Elde edilen parafin bloklardan 3 µm kalınlığında seri kesitler alındı ve kesitler Hematoksilen, Periyodik Asit-Schiff+Hematoksilin ve Toluidin mavisi ile boyanarak mikroskobik incelemeleri yapıldı. Vücut ve testis ağırlıkları açısından gruplar arasında önemli fark gözlendi. Mikroskobik incelemeler CP'in testislerde hasara yol açtığını ve bu hasarın CP+E vit verilen gruplarda azaldığını gösterdi. Elde edilen bulgulara göre, CP'ye bağlı olarak testis dokusunda meydana gelen hasarın E vit verilmesiyle önlenebildiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Cyclophosphamide (CP) is a chematherapeutic agent but has also toxic effects on testes. Testicular tissue and cells can be protected from toxic effects by antioxidant systems, including vitamin E (vit E). Total 32 Sprague-Dawley rats were used in the present study. Rats were divided into 4 groups as control, 20 mg/kg cyclophosphamide, 20 mg/kg cyclophosphamide + 200 mg/kg vitamin E and 200 mg/kg vitamin E, with 8 adult male rats in each. At the end of the treatment period, body weight and testis weight were measured and comparisons were made. Left testis put into Bouin solution for tissue tracking process and it was blocked after the routine histological procedures. Serial sections with a 3 µm thickness were obtained from that paraffin blocks, and microscopical evaluations were made on sections stained with hematoxylene, periodic acid-sciff + hematoxylene and toluidine blue. There was significant difference in body weights and testis weights between the groups. Microscopical evalation revealed that CP induced an injury in testis and that this injury was less in the groups of animals treated with CP + vitamin E. Results of the present study indicate that the testicular injury induced by CP can be prevented by administration of vitamin E.