Valproik asit veya karbamazepin kullanan epilepsili çocuk hastalarda oksidatif stres ve karnitin düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investıgatıon of the relatıon between oxıdatıve stress and carnıtıne levels ın epıleptıc chıldren treated wıth valproıc acıd or carbamazepıne
  1. Tez No: 303374
  2. Yazar: AYŞEGÜL NEŞE ÇITAK KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Valproik asit ve karbamazepin değişik epilepsi tiplerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılan antiepileptik ilaçlardır. Valproik asit veya karbamazepin kullanan bazı çocuk hastalarda oksidatif stres geliştiği ve antioksidan düzeylerinin azaldığı gösterilmiştir. Oksidatif stres; reaktif oksijen ürünlerinin aşırı birikmesi ya da antioksidanların yetersizliğine bağlı gelişir. Serbest oksijen radikalleri hücresel yapı ve fonksiyonlarının harabiyetine ve sonuçta hücre ölümüne yol açar. Artmış oksidatif stres ilaç yan etkilerinin oluşumuna katkıda bulunabilir. Valproik asit veya karbamazepin kullanımı sonucu oksidatif stresdeki artışın mekanizması henüz net anlaşılamamıştır. Özellikle Valproik asit de daha sık olmak üzere her iki ilacı kullanan hastalarda kan karnitin düzeyinde azalma saptanmıştır. L-karnitinin henüz mekanizması bilinmeyen antioksidan ve antiperoksidatif etkileri tanımlanmıştır.Bu çalışmada, valproik asit veya karbamazepin kullanan epilepsili çocuk hastalarda oksidatif stres gelişiminde kan karnitin düzeyindeki azalmanın rolünü ayrıca obezite ile oksidatif stres artışı arasında ilişkinin araştırılmasını amaçladık.Çalışmaya VPA kullanan 45 hasta, karbamazepin kullanan 25 hasta ve 30 sağlıklı çocuk olmak üzere 100 çocuk alındı. Serbest karnitin, TAS, tiyol, TOS ve OSI düzeyleri değerlendirildi.VPA kullanan hastaların tiyol düzeyi karbamazepin kullananlara ve kontrol grubuna göre daha düşük bulundu. Serbest karnitin düzeyi ile tiyol arasında ve ağırlık artışı ile tiyol arasında herhangi bir korelasyon saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Valproic acid and carbamazepine are antiepileptic drugs that are widely used to treat different types of epilepsy. Development of oxidative stress and decreased antioxidant levels have been reported in some patients receiving valproic acid or carbamazepine. Excess of reactive oxygen species production and/or deficiency of antioxidants result in oxidative stress. Free oxygen radicals disrupt cellular structure and functions, ultimately leading to cell death. Increased oxidative stress may contribute to the pathogenesis of side effects of these drugs. The exact mechanism of increased oxidative stress due to valproic acid or carbamazepine has not been resolved yet. Both drugs, in particular valproic acid are associated with decreased blood carnitine levels. The antioxidant and antiperoxidative effects of L-carnitine have been described, but the specific mechanism is still unclearIn this study, we aimed to investigate the role of decreased carnitine levels in the pathogenesis of oxidative stress in epileptic children treated with valproic acid or carbamazepine. We also aimed to test whether weight gain could be related to increased oxidative stress in these patients.Forty- five patients treated with valproic acid, 25 patients treated with carbamazepine and 30 healthy children were included in this study. Free carnitine, TAS, thiol, TOS and OSI levels were measured and analyzed.We found significiantly decreased thiol level in VPA group compared to CBZ and control groups. There was no correlation between free carnitine and thiol levels or weight gain and thiol level either.