Renal transplantasyon uygulanan çocuklarda büyümenin ve kemik hastalığının değerlendirilmesi
The evaluation of growth and bone disease in children with renal transplantation
- Tez No: 303373
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVCAN A. BAKKALOĞLU EZGÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalısma RTX yapılan çocuklarda büyüme ve kemik metabolizması üzerine etkisi olanfaktörlerin ve kemik belirteçlerinin degerlendirilmesi amacıyla 5-21 yas arasındaki 33 hastave 32 kontrol olguda gerçeklestirildi.Hastalarda pre-RTX dönemde en sık KBH nedeni VUR ve beraberinde YE (%30) idi. Pre-RTX KBH süresi 51.2±31.6 ay iken, RTX yapılma yası 12.7±2.5 yıl olarak bulundu.Hastaların RTX döneminde yaklasık %40'ında VA'nın, yarısında ise boy uzunlugunun -2SDaltında (0.05), her iki dönemde de KMD degerlerikontrol grubundan anlamlı düsüktü (p0.05), 25 (OH) vitamin D'nin hasta grubunda daha yüksek oldugu görüldü(p0.05). Hasta grubundaFGF-23 düzeyi kontrol grubuna göre yüksekti ve arada sınırda istatistiksel fark saptandı(p=0.054).Çalısma anına gelindiginde olguların %12'sinde (n=4) boy SDS'sinin pozitif yönde degistigi,%24'ünde (n=8) ise halen -2.0'ın altında oldugu ve kontrollere göre hala anlamlı düsükoldugu görüldü (p0.05).Çalısmamızda OPG ile kümülatif CS dozları arasında pozitif ve KMD z skorları arasındanegatif korelasyon saptandı. Post-RTX ikinci yıldan itibaren kümülatif CS dozları ile ikinciyıl ve sonrasındaki KMD degerleri arasında negatif korelasyon saptandı. Post-RTX boy SDSdegerleri ile post-RTX tüm dönemlerdeki kümülatif CS tedavisi arasında güçlü negatifkorelasyon vardı. Dolayısıyla CS tedavisinin basarılı RTX'e ragmen belirgin büyüme gerilineyol açtıgı, OPG'nin ise özellikle KMD üzerinde belirleyici oldugu görüldü.Sonuç olarak bu konu ile ilgili daha genis hasta sayısını içeren çalısmalara ihtiyaç duyulsa da,hastalarımızda KBH tanısından itibaren erken dönemde RTX yapılmasının, post-RTXdönemde ise CS tedavisinin mümkün oldugunca düsük dozlarda tutulmasının büyüme vekemik metabolizması üzerinde koruyucu olacagı düsünüldü.
Özet (Çeviri)
The bone metabolizm biomarkers (OPG, RANK-L, FGF-23, PTH, 25(OH)vitamin D and 1,25 (OH)2 vitamin D) of 33 renal transplanted children and 32 healthy controls at the same age interval were evaluated. Additionally the growth, cumulative CS doses annual bone mineral densitometry (BMD)scores were recorded.There was a negative correlation between both growth and CS doses and OPG and BMD scores. In conclusion OPG is a determinant on BMD and CS treatment should be minimized for maintaining optimum growth in renal transplanted children