Yalova mezbahasında kesilen hayvanlarda sarcosporidiosis'in yayılışı
The spread of sarcosporodıosıs ın anımals slaughtered ın yalova slaughterhouse
- Tez No: 303430
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SERDAR DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu araştırmada Yalova Mezbahasında kesilen kasaplık hayvanlarda kesim sonrasında Sarcosporidiosisin yayılışı araştırılmıştır. Bu nedenle Mart 2010 ? Ağustos 2010 tarihleri arasında 6 aylık süre boyunca kesimi yapılan sığır ve koyunların özefagus, diyafram ve dil kaslarında Sarcosporidiosisin kesimden sonra makrokistleri ve laboratuarda mikrokistlerinin yayılışı tespit edilmiştir.Bu amaçla; belirtilen tarihlerde mezbahada kesilen 400 adet sığır ve 2100 adet koyun muayene edilmiştir. Koyunlarda enfeksiyon oranı % 30, sığırlarda ise % 20 olarak tespit edilmiştir. Koyunlarda görülen türler sırasıyla Sarcocystis ovicanis (% 85) ve Sarcocystis ovifelis (% 5) olmuştur. Sığırlarda ise görülen türler sırasıyla Sarcocystis bovicanis (% 80), Sarcocystis bovihominis (% 15) ve Sarcocystis bovifelis (% 5) olarak görülmüştür. Sığırlarda makrokistlere rastlanmazken, muayene edilen 40 koyunda (3 ile 6 yaş) makrokiste rastlanılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the spread of sarcosporodiosis after slaughter were examined in animals slaughtered in Yalova Slaughterhouse. For this purpose, the spread of macro-cyst of sarcosprodios after slaughter and micro-cyst of sarcosprodios in laboratory were examined on esophagus, diaphragm and tongue muscle of cattle and sheep slaughtered for a period of 6 months between March and August 2010. To achieve this goal; a total of 400 cattle and 2100 sheep were examined during this period. The percentages of infestations were 30 % for sheep and 20 % for cattle. The species observed in sheep were Sarcocystis ovicanis (% 85) and Sarcocystis ovifelis (% 5). The species observed in cattle were Sarcocystis bovicanis (% 80), Sarcocystis bovihominis (% 15) and Sarcocystis bovifelis (% 5). While macro-cyst was not observed in cattle, macro-cyst was found in 40 sheep out of 2100 sheep examined (3-6 year-old).