Yozgat ili boğazlıyan ilçesindeki özel bir tarım işletmesinde yetiştirilen siyah alaca sığırların çeşitli verim özellikleri
Various production traits of holstein cows raised in a special agriculture operation in the boğazlıyan region of yozgat
- Tez No: 303431
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN ÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Zooloji, Veterinary Medicine, Zoology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Arslan S, Yozgat ili Boğazlıyan ilçesin de bulunan özel bir tarım işletmesine ait Siyah Alaca sığırların çeşitli verim özellikleri, Y.Y.Ü Sağlık Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Yüksek lisans Tezi, Van, 2011.Yozgat ili Boğazlıyan ilçesinde özel bir tarım işletmesinde yetiştirilen Siyah-Alaca ırkı ineklerin süt verim özelliklerinden; laktasyon süresi, gerçek süt verimi, 305 günlük süt verimi ve kuruda kalma süresi, döl verim özelliklerinden; Buzağılama aralığı, servis periyodu, gebelik süresine ait tanımlayıcı değerler tespit edilmiş, bu konuda yapılmış farklı çalışmaların bulgularıyla karşılaştırılmış ve Siyah-Alaca ırkının yetiştirildiği bölge koşullarındaki performansını ortaya koymak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Süt verimi özelliklerinden laktasyon süresi, gerçek süt verimi, 305 günlük süt verimi, kuruda kalma süresine ait ortalama değerler sırasıyla, 337.2 gün, 6516.4 kg, 6189.0 kg, 64.3 gün olarak bulunmuştur. Laktasyon süresine buzağılama yılının (P< 0.001), laktasyon sırasının (P< 0.05), doğum mevsiminin (P< 0.05),buzağılama yaşının (P< 0.05) etkisi önemli bulunmuştur. Gerçek süt verimi üzerine buzağılama yılının (P< 0.001), laktasyon sırasının (P0.05) ve buzağılama yaşının (P>0.05) etkisi önemsiz bulunmuştur.305 günlük süt verimi üzerine buzağılama yılı (P>0.05), laktasyon sırası (P>0.05) ve doğum mevsiminin (P>0.05)etkisi önemsiz, buzağılama yaşının (P0.05) etkisi önemsiz bulunmuştur. Döl verimi özelliklerinden servis periyodu buzağılama aralığı ve gebelik süresine ait ortalama değerler sırasıyla 120.7 gün, 388.4 gün, 274.9 gün olarak belirlenmiştir. Servis periyodu üzerine buzağılama yılı (P0.05) etkisi önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Arslan S, Various production traits of Holstein cows raised in a special agriculture operation in the Bogazlıyan region of Yozgat, Yuzuncu Yıl University, Institute of Health Sciences , Thesis for Masters Degree in Department of Animal Husbandry, Van, 2011.The aim of this study was to determine Holstein cow performance in the region by evaluating milk yield characteristics namely: lactation period, lactation milk yield, total milk yield for 305 days, and dry period; as well as reproductive characteristics: service period, calving interval, gestation period; comparing these parameters with studies carried out in Turkey. The means for milk yield characteristics were found as follows: lactation period, lactation milk yield, 305 day milk yield and dry period were 337.2 days, 6516.4 kg, 6189.0 kg and 64.3 days, respectively. Effects of calving year (P0.05), however birth season was not significant on the dry period. The means for reproductive characteristics were as follows: calving interval, service period and pregnancy period were 388.4 days, 120.7 days and 274.9 days, respectively. Effects of calving year, lactation number, calving age, and birth season were significant (P0.05) on the service period. But effects of birth season were not significant (P0.05) on pregnancy period. In conclusion, based on data obtained from this study, it was thought that the dairy operation could improve its productivity by using science and technology.