Yalova ve yöresinde damla ve mini yağmurlama başlıkları ile sulama sistemleri üzerine bir inceleme
- Tez No: 4977
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Bu çalışma ile Yalova ve Yöresindeki damla ve mini yağmurlama sulama sistemleri İncelenmiştir. Yörede "toplam olarak 905 dekarlık alanda damla sulama yöntemi, 36 dekarlık kapalı alanda ise mini yağmurlama sulama yöntemi uygulanmaktadır. Damla sulamasında karşılaşılan 'başlıca sorun ; damlatıcıların tıkanması, mini yağmurlama yönteminde ise, farklı bitki yetiştirmeye uygun olmaması gelmektedir.4W ATOTM.CT The aim of this study was to evaluate the trickle and mini sprinkler irrigation systems in Yalova region. The total are in which trickle and mini sprinkler irrigation applied is 905 decar and 36 deoar respectively. Those systems are used irrigation both greenhouae and outdoor horticultural crops. The main problem faced in trickle irrigation was clogging of the drippers and it was also found that mini sprinkler irrigation is not suitable in growing different crops under greenhouse conditions.