Borik asit uygulanan ratlarda diyetteki borun öğrenme ve davranış üzerine etkisi
The effect of dietary boron on learning and behavior in rats given boric acid
- Tez No: 303438
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZDEMİR, YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN OTO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada deney hayvan modellerinde borik asit olarak alınan borun öğrenme, davranış ve bazı vitamin ve oksidatif parametreler üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmada 32 adet 200 ± 20 g ağırlığında erkek Wistar albino rat kullanıldı. Ratlar 250, 500 ve 1000 ppm borik asit içeren yem alanlar (4.1, 8.2 ve 15.0 mg bor/kg canlı ağırlık alanlar) ve standart diyet alan kontrol grubu olmak üzere eşit sayıda dört gruba ayrıldı (n=8). Beş hafta süren bu çalışmada besinsel borun anksiyete üzerine etkilerini değerlendirmek amacıyla yükseltilmiş artı labirent testi, uzamsal öğrenme için Morris su tankı testi uygulandı. Çalışmanın sonunda elde edilen kan numunelerinde bazı vitamin ve oksidatif stres parametrelerinin düzeyleri incelendi. Çalışmamızda diyetteki borun 250 ve 500 ppm BA uygulanan ratların yem tüketimini (p0.05). Sonuç olarak, farklı dozlarda borik asit uygulanan ratlarda diyetteki borun hayvan performansı, hafıza kalıcılığı, lipit peroksidasyonu, glutatyon-proksidaz aktivitesi ve vitamin D3 düzeyleri üzerine olumlu etkiler gösterdiği görülmektedir. Bu sonuçlar bor mineralinin uygun dozda kullanıldığında organizma üzerinde olumlu etkiler oluşturabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effect of dietary boron on spatial learning, anxiety, some vitamin and oxidative parameter levels in rats given boric acid. Thirty two Wistar male rats average weight of 200 ± 20 g were used in this study. Rats were divided in four equal groups (n=8), control group fed with a standard rodent diet and experimental groups fed with 250, 500 and 1000 ppm boric acid enriched diet (equivalent to 4.1, 8.2 and 15.0 mg B/kg body weight). In a five-week long study the Elevated plus-maze was used for anxiety assessment and Morris water maze for evaluation of spatial learning. Additionally, blood samples were obtained at the end of the study and used to determine some vitamin and oxidative parameter levels.