Alopesi areata, androgenetik alopesi ve sikatrisyel alopesili hastalarda dermoskopik bulguların karşılaştırılması
Comparison of dermoscopic findings in alopecia areata, androgenetic alopecia and cicatricial alopecia
- Tez No: 303459
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TURHAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada alopesi areata, androgenetik alopesi ve sikatrisyel alopesi hastalıklarında spesifik ve sensitif dermoskopik bulguları karşılaştırmayı amaçladık.Gereç ve yöntem: Araştırmamıza Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji polikliniğine başvuran 37 AA, 39 AGA ve 23 sikatrisyel alopesi tanılı toplam 99 hasta alındı. Yaşları 3-68 yaş arasında değişiyordu. Hasta ve gönüllülerin çalışma hakkında bilgilendirilmesi ve onamlarının alınmasını takiben dermoskopik inceleme ve lezyonların görüntüleme işlemleri yapıldı.Bulgular: Çalışmaya alınan 37 alopesi areata hastasından 10'u (%27) kadın, 27'si (%73) erkekti. AA tanılı hastaların yaşları 3-60 yaş arasında değişiyordu. 39 androgenetik alopesi hastasından 7'si (%17.9) kadın, 32'si (%82.1) erkekti. AGA tanılı hastaların yaşları 23-60 yaş arasında değişiyordu. Yirmi üç sikatrisyel alopesi hastasından 13'ü (%56.5) kadın ve 10'u (%43.5) erkekti. Sikatrisyel alopesili hastaların yaşları 15-60 yaş arasında değişiyordu. Çalışmada sadece alopesi areata ve sikatrisyel alopesi hastalarının yaş ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Hasta grupları arasında aile öyküsü, cinsiyet, hastalık süresi ve lezyon sayısı istatiksel olarak anlamlıydı. Deri tipi ve saç rengi istatistiksel olarak anlamlı değildi. Dermoskopik bulgular değerlendirildiğinde ünlem işareti, kırık saç yapısı ve siyah nokta bulgusu alopesi areataya daha spesifik olarak değerlendirildi. Foliküler açıklık yokluğu, beyaz alan bulgusu, beyaz nokta, mavi-gri nokta, kırmızı nokta, keratin tıkaç bulgusu, arborizan damarlar, tufted folikül ve perifoliküler skuam sikatrisyel alopesi hastalarında daha sık görülen bulgulardı. Saç çap farklılığı, perifoliküler pigmentasyon ve peripilar eritem bulgusu AGA hastalarında daha yüksek oranda izlendi. İncelen saç yapısı bulgusu, alopesi areata ve sikatrisyel alopesi tanılı hastalarda kayda değer derecede saptanan dermoskopik bulgu olarak değerlendirildi.Sonuç ve öneriler: Çalışmamız, literatürde alopesi areata, androgenetik alopesi ve sikatrisyel alopesinin üçünün birden klinik ve dermoskopik bulgularının karşılaştırıldığı, ve istatistiksel olarak dermoskopik bulguların spesifite ve sensitivitelerinin değerlendirildiği ilk çalışma olması açısından önemlidir. Dermoskopik bulgulardan sarı nokta bulgusu önceki çalışmalardan farklı olarak alopesi areata ve androgenetik alopeside benzer sıklıkta izlenmiştir. Kısa vellus kılları, hem androgenetik alopesi hem de alopesi areatada sık görülmüştür. Çalışmamızda, farklı alopesi tiplerinde yapılmış olan dermoskopik ve trikoskopik çalışmaların hiçbirinde bahsedilmemiş olan ?incelen saç yapısı? ve ?bal peteği tarzı eritem? bulguları tespit edilmiştir. ?İncelen saç yapısı? alopesi areatada daha sık izlenirken, ?bal peteği tarzı eritem? ise sadece sikatrisyel alopeside görülmüştür. Sonuç olarak, dermoskopik ve trikoskopik incelemenin rutin kullanımının, öncelikle alopesiler olmak üzere tüm diğer saç hastalıklarının ayrıcı tanı ve tedavisinde önemli katkıları olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the specific and sensitive evidences of alopecia areata, androgenetic alopecia and cicatricial alopecia.Methods: 37 alopecia areata, 39 androgenetic alopecia and 23 cicatricial alopecia, a total of 99 patients between the ages 3-68 who were admitted to Celal Bayar University Department of Dermatology Out-patient Clinic were included in our study. An informed consent form was signed by the patients and volunteers, followed by dermoscopic examination and photography.Results: Out of 37 alopecia areata patients 10 (27%) were female, 27 (73%) were male. The ages of the AA patients ranged from 3 to 60. Out of 39 androgenetic alopecia patients 7 (17.9%) were female, 32 (82.1%) were male. The ages of the AGA patients ranged from 23 to 60. Out of 23 cicatricial alopecia patients 13 (56.5%) were female and 10 (43.5%) were male. The ages of the cicatricial alopecia patients ranged from 15 to 60. Statistical difference between the mean ages was observed in only alopecia areata and cicatricial alopecia groups. Differences in family history, sex, duration of disease and number of lesions among the patient groups were statistically significant. Skin type and hair color were not statistically significant. When dermoscopic findings were evaluated yellow dots, exclamation mark, broken hairs, black dots were more specific for alopecia areata, reduced follicular ostia, white patches, white dots, blue-grey dots, red dots, keratin plugs, branching capillaries, tufted follicul and perifollicular scales were more frequently observed in cicatricial alopecia patients. Hair diameter diversity , perifollicular pigmentation and peripilar erythema were mostly observed in AGA patients. Yellow dots with short vellus hairs were observed both in AA and AGA patients. Reduced hair diameter as a dermoscopic sign, was observed in significant ratio among alopecia areata and cicatricial alopecia patients.Conclusion: We think that our study is unique and important not only because it is the first study in literature to compare the clinical and dermoscopic findings of alopecia areata, androgenetic alopecia and cicatricial alopecia, but also evaluating the specificity and sensitivity of their dermoscopic findings. Unlike previous studies, `?yellow dots??as a dermoscopic finding was observed nearly equally both in alopecia areata and androgenetic alopecia. `Short vellus hair? was observed frequently both in androgenetic alopecia and alopecia areata. Morever, in our study we revealed `reduced hair diameter? and `honeycomb-like erythema?,which have never been reported before in previous dermoscopic and trichoscopic studies that were carried in different alopecia types. We also realized that `reduced hair diameter? was observed more in alopecia areata, while `honeycomb erythema? was only observed in cicatricial alopecia. As a result we believe that rutine use of dermoscopic and trichoscopic examination in daily dermatology practice is valuable in diagnosis and therefore treatment of all hair diseases, especially alopecias.