Ailelerin febril konvülziyon hakkındaki yaklaşımları, bilgi ve anksiyete düzeyleri
Approaches, knowledge and anxiety levels of the families on febrile seizures
  1. Tez No: 303458
  2. Yazar: DENİZ ÖZALP KIZILAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ERTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
FK, çocuklarda en sık görülen nöbet tipi olup, çocukluk çağı nörolojikbozuklukları arasında en üst sıradadır. FK'lar iyi karakterde olmasına rağmen, ailelertarafından şahit olunduğunda duygusal olarak travmatik ve korkutucudur.Çalışmamızı, FK geçirmiş 113 (% 65.7), ve kontrol grubu olarak FK geçirmemişancak yaş itibari ile risk grubunda olan 59 (% 34.3) olmak üzere toplam 172 çocuğunailesi ile görüşerek yaptık. Çalışmada ebeveynlerin ateş ve FK hakkındaki bilgi,yaklaşım, anksiyete durumlarını ve FK hakkındaki gereksinimlerini belirlemeyi,eğitimin ailelerin FK'ya yaklaşımı ve anksiyeteleri üzerine olan etkisini saptamayıamaçladık.Çalışma sonuçlarına baktığımızda, ailelerin ateş ölçümü, ateşe nasıl müdahaleetmeleri gerektiği konusunda bilgilerinin yetersiz olduğunu; ayrıca FK hakkında yanlışbilgilere sahip olduklarını gördük. Tutumlarının bilgisizlikten kaynaklanan endişeyleilişkili olduğunu saptadık.FK hakkında ailelere bilgi verilirken; FK' nın çocuklarının gelişimine etkisiolmadığının vurgulanması ancak tekrarlama riskinin olduğunun belirtilmesigerekmektedir. Yeterli bilgilendirilen ve moral destek sağlanan ailelerin ateş ve nöbethakkında daha az endişe duyduğu, daha iyi ilk yardım pratiği sergileyecekleri veböylece gereksiz koruyucu tedavi isteklerinin azalacağı varilan sonuclar arasindadir.Bu çalışma ile, ailelerin ateş ve FK konusunda bilgilendirilmelerinin öneminivurgulamak istedik.
Özet (Çeviri)
Febrile convulsions (FC) are the most common seizure type in children and hasoutmost importance among neurological disorders of childhood. Despite FC?s have abening character; it is emotionally traumatic and alarming when witnessed by families.This study is conducted by interviewing with a total number of 172 families. 113(65.7 %) families whose children had a FC; and as a control group 50(34.3%) familieswhose children don?t have a history of FC but are under risk of FC due to their agegroup are selected for the study. It is aimed to determine parents? knowledge andanxiety about fever and FC, their approach to FC, parents? requirements about thedisease; and also the effect of education on parents? anxiety and approach.The results show that families have insufficient knowledge about propertemperature measurement and managing fever, besides; parents have incorrectinformation about FC. It has been clearly determined that parents? attitudes are relatedto anxiety due to lack of knowledge.When informing parents, it should be emphasized that FC do not have anyinfluence on children?s development; however, there is risk of recurrence. It isconcluded that families who are well informed and morally supported are not only lessconcerned about fever and seizures, but also better performers of first aid; hence theirdemand for unnecessary preventive treatments would be reduced.In this study, we intended to emphasize the importance of informing familiesabout fever and FK.