Alopesi areata, androgenetik alopesi ve telogen effluvium tanılı hastalarda saç ve saçlı deri dermatoskopisi
Hair and scalp dermatoscopy in patients diagnosed with alopecia areata, androgenetic alopecia and telogen effluvium
  1. Tez No: 535269
  2. Yazar: DİLARA TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: UZMAN DURU ONAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Saç ve saçlı derinin dermatoskop veya videodermatoskop ile incelenmesine ''Trikoskopi'' adı verilmektedir. Trikoskopi'nin saç ve saçlı deri hastalıklarında klinik ve tanısal kesinliğin arttırılmasında kullanılabileceği son 10 yıldır gösterilmiştir. Saç hastalıklarının tanısının yalnızca klinik muayene ile konulması tanısal yanılgılara yol açmaktadır. Amaç ve yöntem: Bu çalışmanın amacı, sıklıkla karşılaşılan, genellikle klinik olarak tanı koyulan alopesi areata, androgenetik alopesi ve telogen effluvium hastalıklarının trikoskopik bulgularının tespiti ve birbirleriyle karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 75 non-sikatrisyel alopesi (alopesi areata, androgenetik alopesi,telogen effluvium) hastası alınmıştır. Hastalar bilgisayarlı polarize ışık videodermatoskopu ile değerlendirilmiştir. Hastalıklı alanlardan en az 3 farklı görüntüleme yapılmıştır. Alınan dermatoskopik görüntüler 2 ayrı dermatolog tarafından değerlendirilmiş ve bulgular kaydedilmiştir. Sonuç: Alopesi areta hastalarında sarı noktacık (%58.6), sivrilen kıllar (ünlem işareti kıllar) (%65), kırılmış kıllar (%65.5) ve siyah noktacıklar (%69) daha fazla oranda tespit edilmiştir ve alopesi areataya duyarlı bulgulardır. Androgenetik alopesi tanılı hastalarda kıl çapında farklılık (%92.3), sarı noktacıklar (%23.1) ve beyaz noktacıkların (%38.5) başlıca dermatoskopik belirtilerdir. Telogen effluvium tanılı hastalarda görülen başlıca dermatoskopik bulgular kıl çapı farklılığının olmaması (%50), perifoliküler hiperkeratoz (%70), epidermal skuam (%75), sarı noktacıklar (%50) ve peripilar işaret (%30)'tir. Tartışma: Saç ve saçlı deri hastalıklarının ayırıcı tanısında trikoskopi yardımcı bir yöntemdir. Alopesi hastalarını değerlendirirken, tanısal yanılgıların önüne geçmek amacıyla rutin olarak trikoskopik muayene yapılmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Trichoscopy is dermatoscopy or videodermatoscopy of hair and scalp. In the last decade, it is suggested that trichoscopy can be used to enhance the clinical and diagnostic accuracy of alopecia and scalp disorders. Diagnosis of alopecia just by clinical examination, can lead to diagnostic errors. Objectives and methods: The aim of this study is to identify and compare the trichoscopic findings of alopecia areata, androgenetic alopecia and telogen effluvium diseases which are commonly diagnosed by clinical examination. Seventyfive non-cicatricial alopecia patients (alopecia areata, androgenetic alopecia, telogen effluvium) were included in our study. For the evaluation of the patients, computerized polarized light videodermatoscope is used. Three different images were taken from the affected area. The dermatoscopic images were then evaluated by 2 different dermatologists and the findings were recorded. Results: Yellow dots (58,6), tapering hairs (exclamation mark hair)(%65), broken hairs (%65,5) and black dots (%69) were identified in alopecia areata patients at a higher rate and these findings were sensitive to alopecia areata. Hair diameter diversity (92,3), yellow dots (%23,1) and white dots (%38,5) were the major dermatoscopic findings for the androgenetic alopecia patients. Perifolicular hyperkeratosis (%70), epidermal scale (%75), yellow dots(%50), peripilar signs (30) and the absence of hair diameter diversity were the major dermatoscopic findings for the telogen effluvium patients. Discussion: Trichoscopy is a valuable method in the differential diagnosis of hair and scalp disorders. To avoid the diagnostic errors as a result of clinical examination , we suggest the routine trichoscopic examination of the alopecia patients