Sermaye şirketlerinde tasfiye işlemleri ve vergileme
  1. Tez No: 30347
  2. Yazar: NURSEL BOZKARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEPER FETHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET İnsanlar, çeşitli amaçları gerçekleştirmek üzere, Çeşitli birleşmeler oluşturmuşlardır. Şirketlerde de bu birleşmelerden biridir. Şirketlerdeki amaç, kazanç sağlamak ve bu kazancı paylaşmaktır. Bu amaçla kurulan şirketler, çeşitli konularda faaliyet gösterirler. Şirketler, bu yaşamları sırasında kanun yada esas sözleşmelerindeki nedenlerle infisah ederek veya fesihle sona ererler. İnfisah ederek veya fesihle sona eren şirketlerin yapmaları gereken işlemeler tasfiye adı altında toplanmıştır. işte tezimizde, şirketlerin bir türü olan sermaye şirketlerinin (anonim, sermayesi paylara bölünmüş komandit ve limited şirketlerin) tasfiye nedenleri, tasfiye işlemleri, tasfiye halinde vergilendirilmeleri ve uygulama olarak Eskişehir'deki bir anonim şirketin tasfiyesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY People come together to actualize a lot of ends. They may from corporations. These corporations aim at making profits and sharing them. Corporations engage in may activites. Yet they do not live enarlly. The reasons and conditions for their abolishment are stated by law or their essentiol contracts. For the procedures which corporations, going to abolishment should follow, the term liquidation is used. In our thesis the reasons, procedures taxtions of capital corporations are studied and liquidations of joint-stock corporations in Eskişehir is examined.