Kurumlar Vergisi Kanunu açısından tasfiyete giren sermaye şirketlerinin vergilendirilmesi ve muhasebeleştirilmesi üzerine örnek bir uygulama
An example application on taxation and accounting of equity corporation put into liquidation in terms of Corporate Tax Law
  1. Tez No: 219193
  2. Yazar: GÜLER MERGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ KURŞUNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Belli bir ekonomik amacı gerçekleştirmek üzere kurulan sermaye şirketleri çeşitli nedenlerle tasfiye edilmek istenebilir. Mevzuatımızda sermaye şirketlerinin tasfiyesinin yapılış şekli ile ortaklar arası ilişki ve sermaye şirketiyle üçüncü kişiler arasındaki ilişkilerde uyulacak hükümler Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenmiştir. Normal faaliyet dönemlerinde olduğu gibi, tasfiye faaliyetinin de bir takım vergisel sonuçları olması nedeniyle tasfiye haline giren sermaye şirketlerinin vergileme esasları, 5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nda yer almıştır. Bu itibarla bir sermaye şirketinin tasfiyesinde hem Türk Ticaret Kanunu'nun hem de Kurumlar Vergisi Kanunu'nun hükümlerinin aşama aşama eş zamanlı olarak uygulanması gerekmektedir. Çalışmamızda sermaye şirketinin tasfiye sürecinde yapması gereken mali ve hukuki işlemler ile söz konusu işlemlerin muhasebe kayıtlarına alınmasında uyulacak ilke ve esaslar irdelenmiş ve tasfiye durumunda vergilendirme hususu uygulamalı bir örnek ile açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Equity corporations which were established in order to realize a certain economic purpose can be liquidated due to various reasons. In our regulations, liquidation form of equity corporations and also provisions to be obeyed in relationships among partners and in relationships between equity corporations and third parties have been arranged in the Turkish Commercial Code. As in normal activity periods, the taxation basis of equity corporation took place in Corporate Tax Law No 5520, as liquidation activity has some tax results. Therefore, in liquidation of an equity corporation, it?s required simultaneous application of both Corporate Tax Law and Turkish Commercial Code. In our study, financial and legal transactions required to be made during liquidation process by equity corporation and also principles and basis to be complied at the time of placing said transactions on accounting records are discussed, and it?s attempted to explain taxation matter with applied sample, in case of any liquidation.