Anadolu'da başlangıcından günümüze seramik metal teknik ve biçim etkileşimleri
- Tez No: 30348
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGEHAN UZUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Anadolu, Asya İle Avrupa arasında, 3 yanı denizlerle ve sıradağlarla doğal şekilde korunan yarımadadır. İnsanlık tarihinde en eski dönemlerinden başlayarak, insanların yaşamına sahne olmasına ve üzerinde birçok uygarlıkların oluşmasmda etken olmuştur. İnsanoğlu, ateşin keşfi ile ilk önce, balçıkla sıvadığı sepetleri ateşte pişirerek seramiği keşfetmiştir. Daha sonra doğada varolan madenide ateş sayesinde arıtmış ve keşfetmiştir. Bu iki malzeme keşiflerinden sonra gelişmeler gösterirken, aralarında benzerlikle görülmektedir. Bunları tenik, form, malzeme, işlevsellik, renk ve bezeme (motif) etkileşimleri olarak sıralayabilmekteyiz. Anadolu'da Tarih Öncesi Dönemlerde izleri görülen bu etkileşimler günümüzde de benzer biçimlerde görülmektedir. Bu etkileşimler emaye (mine) gibi yenilikler getirirken etkileşimlerinide sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
Anatolia, where lies and preserves in its natural form between Europe and Asia and its three sides surrounded by seas and mountain ranges, is a peninsula. Since the earliest times of the history of the mankind, Anatolia has been an agent to accomodate people and also found new civilisations. After discovering of the fire, mankind firstly invented ceramics by heating pots that he made out of day. After that he found out to refine metals, which exist in the nature, by using fire. After their discovery they both had development, similar to each other, in areas such as technique, form, material, usage, colour and decoration because of the affection from each other. These affections which took part in Anatolia at the Prehistoric Age also continue today by causing the production of materials, such as enamel.