Gonartrozlu hastalarda hamstrı?ng/kuadrı?seps tork oranlarının ı?zokı?netı?k dı?namometre ı?le deg?erlendı?rı?lmesı? ve sag?lıklı bı?reylerle kıyaslanması
Evaluatıon of hamstrıng/quadrıceps torque ratıos ın patıents wıth gonarthrozıs usıng the ısocınetıc dynamometer and comparıson wıth healthy ındıvıduals
  1. Tez No: 303483
  2. Yazar: ÖZLEM ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE MERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Osteoartrit (OA) du?nyada en yaygın go?ru?len eklem hastalıg?ıdır. İnsidansı ve prevalansı yaş ile artar. Diz en sık etkilenen eklemlerden biridir. OA eklem kıkırdag?ı ile subkondral kemikte yapım ve yıkım olayları arasındaki normal dengenin bozulması sonucu geliG?en kronik bir hastalıktır. Ag?rı ve fiziksel yetersizlik en o?nemli semptomlardır.Diz OA patogenezinde kas disfonksiyonunun yer aldıg?ını go?steren araştırmalar mevcuttur . Son yıllarda, diz eklemi ile ilgili kas kuvveti o?zelliklerinin tanımlanmasında konsantrik ya da eksantrik kasılmalar kullanılarak hesaplanan konvansiyonel H/K (Hamstring konsantrik/Kuadriseps konsantrik ya da Hamstring eksantrik/Kuadriseps eksantrik) tork oranlarının yerine fonksiyonel H/K tork oranlarının (fleksiyon ic?in Hamstring konsantrik/Kuadriseps eksantrik; Hkon/Keks, ekstansiyon ic?in Hamstring eksantrik/Kuadriseps konsantrik; Keks/Hkon) kullanılması o?nerilmektedir. Ancak bilgimize go?re, diz OA'inde fonksiyonel H/K oranlarını veren ve bu oranları sag?lıklı kontrollerle kıyaslayan yayın yoktur. Bu nedenle biz c?alışmamızda bunu araştırmayı amac?ladık.C?alışmaya, 50-80 yaG? arası, 20 sag?lıklı kadın go?nu?llu? ile radyolojik evresi 2-3 olan, primer diz osteoartritli 20 kadın hasta alındı. Vaka ve kontrol gruplarına 20'şer olgu alınmasına yapılan gu?c? analizi ile karar verildi. İzokinetik dinamometre kullanılarak, olguların hamstring ve kuadriseps kasları konsantrik ve eksantrik pik tork o?lc?u?mleri yapıldı. Test protokolu? olarak her iki gruba da 90°/sn hızda 5 kez maksimal konsantrik-eksantrik ekstansiyon ve 5 kez de konsantrik-eksantrik fleksiyon yaptırıldı. Daha sonra fonksiyonel H/K oranları manuel olarak hesaplandı.İki grup arasında yaş, boy vu?cut ag?ırlıg?ı ve vu?cut kitle indeksi ortalama deg?erleri yo?nu?nden anlamlı fark izlenmedi. Kontrol grubuna go?re vaka grubunun hamstring konsantrik ve eksantrik ile kuadriseps konsantrik pik tork deg?erleri istatistiksel anlamlı olarak daha du?G?u?k bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis (OA) is the most common articular joint disease in the world. Incidence and prevalence of OA increases with age. Knees are one of the commonly affected joints. OA is a chronic disease that results from the deterioration of the balance between proliferative and degradative processes in articular cartilage and subchondral bone. Pain and physical disability are the major symptoms.Several studies have shown the role of muscle dysfunction in the pathogenesis of knee OA . Recent investigations have demonstrated that the conventional torque ratio, calculated using concentric or eccentric contractions (Hamstring concentric/Quadriceps concentric or Hamstring eccentric/Quadriceps eccentric) could not be the best method for evaluation of periarticular knee muscular strength properties. G?t has been suggested that the agonist antagonist strength relationship for knee may be beter described by a functional H/Q ratio (Hcon/Qecc; representative of knee flexion and Qecc/Hcon; representative of knee extension). However, to our knowledge, no existing study describes this functional H/Q ratio in knee OA and compares it with healthy individuals. Therefore, in tour study, we aimed to investigate this ratio and it?s importance for knee OA.Twenty healthy women and twenty women with grade 2 or 3 primer knee OA between the age of 50 and 80 were included in the study. We performed power analysis to calculate the sample size. Concentric and eccentric peak torque of quadriceps and hamstring muscles were evaluated for all individuals in patient and control groups with a Cybex isokinetic device. Individuals performed 5 maximal concentric-eccentric extension and 5 concentric-eccentric flexion for 90°/sn angular velocity. Then functional H/Q ratio is calculated manually.There were no differences between the two groups for age, weight, height, and body mass index. The values of peak torque of hamstring concentric and eccentric and quadriceps concentric for patient group were significantly lower than the control group (p0,05).