Timik tümörlerde C-erb-B2, CD117 ve EGFR ekspresyonu ve klinikopatolojik yaklaşım
C-erb-B2, CD117 and EGFR expressions and clinicopathological approach in thymic tumors
  1. Tez No: 303484
  2. Yazar: EYLEM PINAR ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA MEMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Timik epitelyal neoplaziler tüm neoplazilerin %1'inden azını oluşturantimusun epitelyal elemanlarından gelişen, değişik oranlarda lenfositlerin eşlikettiği lezyonlardır. Ortalama görülme yaşı 49,5 olup, her iki cinsiyette insidansıeşittir ya da kadınlarda biraz daha fazla görülebilir.Çalışmamızda 2004-2012 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp FakültesiPatoloji Anabilim Dalı'nda Timoma ve Timik karsinom tanısı almış 34 olguincelenmiştir. Tüm olguların histopatolojik özellikleri değerlendirilerek 2004-WHO kriterlerine göre yeniden sınıflandırılmıştır. Timoma olguları 1994Modifiye Masaoka sistemine göre, Timik karsinom olguları da 1999 WHO/TNMsınıflamasına göre evrelendirilmiştir.Olgularda timik epitelyal tümörlerin prognostik faktörleri olabilecektümör evresi, WHO histolojik tip, yaş, cinsiyet, sigara içimi, tümör boyutu ilenekroz gibi faktörler istatistiksel olarak araştırılıp, literatür eşliğindedeğerlendirilmiştir. Ayrıca timik epitelyal neoplazilerde yeni moleküler hedefeyönelik tedavileri keşfetmek ve özellikle timik kanserlerin ayırıcı tanısı için Cerb-B2, CD117 ve EGFR ekspresyonları immünhistokimyasal olarakincelenmiştir.Çalışmanın sonucunda Masaoka evrelemesi ile beraber korelasyongösteren yeni WHO sınıflamasının klinik davranışta önemli bir prognostik faktörolduğu saptanmıştır. CD117'nin timik kanserdeki yüksek ekspresyonu nedeniyleayırıcı tanıda kullanılabileceği ve C-erb-B2 ve EGFR'nin de genel olarak literatürile benzer olan ekspresyonları gösterilmiştir.Bu çalışmanın hasta sayısının az olmasına rağmen timik epitelyallezyonlarla ilgili tanı, prognoz ve tedavide yol gösterici olacağı ve elde edilenimmünhistokimyasal sonuçların timik epitelyal neoplazilerin tanı, tedavi veayırıcı tanısında yapılması planlanan çalışmalara kaynak oluşturabileceğisonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thymic epithelial neoplasms, accounting less than 1% of all malignancies,originate from thymic epithelial elements and are accompanied by lymphocytes indifferent proportions. The average age is 49.5 years and the incidence can beequal in both sexes or slightly higher in women.was found to be an important prognostic factor for the clinical behavior. Due to itshigh expression in thymic cancer, CD117 was shown to be useful in thedifferential diagnosis and expressions of C-erb-B2 and EGFR were found to besimilar to the literature.We conclude that, despite the small number of patients, our study will be aguiding document for the diagnosis, prognosis and treatment of thymic epitheliallesions and will be a useful source for future studies about the diagnosis,differential diagnosis and treatment of thymic epithelial neoplasms.In our study, 34 cases which had been diagnosed as thymoma or thymiccarcinoma between 2004-2012 at the Pathology Department of Gazi UniversityMedical Faculty were examined. Histopathological features of all patients wereevaluated and re-classified according to 2004-WHO criteria. Cases of thymomaand thymic carcinoma were staged according to 1994 Modified Masaoka systemand 1999 WHO / TNM classification, respectively.Possible prognostic factors for thymic epithelial tumors, such as tumorstage, WHO histological type, age, gender, smoking, necrosis and tumor size,were statistically evaluated and correlated with the literature. In addition,immunohistochemical expression of c-erb-B2, CD117 and EGFR were analyzedin order to search for novel molecular targeted therapies in thymic epithelialneoplasms and particularly for the differential diagnosis of thymic cancers.As a result, the new WHO classification, correlated with Masaoka staging,