Rezidüel böbrek fonksiyonları olan periton diyalizi hastalarında serum n-terminal probrain natriüretik peptit (NT-proBNP), nötrofil gelatinase-associated lipocalin ilişkili protein (NGAL) ve fibroblast growthfactor (FGF23) ilişkisi
  1. Tez No: 303482
  2. Yazar: DERYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TAŞKAPAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç ve metod: Kronik kalp yetmezliği olan ve glomerüler filtrasyon oranıhafif derecede azalmış olan hastalarda Gelanitase lipocalin ilişkili protein (NGAL)düzeylerinin arttığı bildirilmiştir. Bu durum böbrek interstisyelinde kronik olarak basınçartışına ve böbrek hasarına bağlı olabilir. Kalp yetmezliği hastalarında serum Nterminal-pro brain natriuretic peptide (NT-proBNP) düzeyleri artmaktadır. Bu pilotçalışmada rezidüel böbrek fonksiyonu olan ve NT-proBNP yüksek olan ayaktan peritondiyalizi hastaları (PD) ile rezidüel böbrek fonksiyonu olan ve NT-proBNP düzeyleridaha düşük hastaların çalışmanın başlangıcında ve 3 ay sonraki ölçümlerde serumNGAL düzeyleri yönünden karşılaştırılmasını amaçladık. Yaş, cinsiyet yönünden farklıolmayan 20 ayaktan periton diyalizi hastasında ve 20 sağlıklı kontrol grubunda serumNT-proBNP, NGAL ve fibroblast growth faktör 23 (FGF23) ölçüldü.Sonuçlar: Hastalarda serum NT-proBNP, NGAl ve FGF 23 düzeyleri anlamlıolarak hastalarda daha yüksekti (p 0,05). NT-ProBNP düzeyleri 1000pg/ml üzerinde olan (hipervolemik grup) hastaların ortalama NT-proBND düzeyleri13323,3±11235,9 pg/ml, NT-ProBNP düzeyleri 1000 pg/ml altında olan hastaların ise456,1±266,7 pg/ml idi. NGAL düzeyleri ile ekokardiyografik incelemede sol ventriküldiyastol sonu çapı, sol atrium çapı, aort kökü genişliği, rezidü idrar miktarı arasında dabir ilişki saptayamadık. NT-ProBNP düzeyleri 1000 pg/ml üzerinde olan hastalar ileNTProBNP düzeyleri 1000 pg/ml altında olan hastaların 3 ay sonraki 2.
Özet (Çeviri)
Several studies showed that urinary concentration of NGAL increased in patientswith chronic heart failure and mildly reduced GFR. It was reported that venouscongestion is also an important determinant of GFR in chronic heart failure, with lowerGFR in subjects with the highest venous pressure. This might be due to chronicallyincreased renal interstitial pressure and consequent renal damage. In this pilot study weaimed to compare ambulatuary peritoneal dialysis patients (PD) with residual renalfunction and high serum NTpro BNP levels to PD patients with residual renal functionand lower serum NTpro BNP levels according to NGAL levels which would bemeasured at the beginning and 3 months later. We investigated glomeruler filtrationrate calculated according to Cockroft-Gault and Modification of Diet in Renal DiseaseStudy formule, N terminal-pro brain natriuretic peptide (NT-proBNP), serumneutrophil gelatinase associated lipocalin (NGAL) and Fibroblast growth factor 23(FGF 23) in 20 peritoneal dialysis patients and 20 age and sex matched healthy controls.Therefore, in patients with NT-ProBNP levels higher than 1000 pg/ml (hypervolemicpatients) and in patients with NT-ProBNP lower than 1000 pg/ml serum NGAL andparameters of echocardiography at the begining and 3 months later were evaluated.Results. In patients serum NT-proBNP levels, NGAL and FGF 23 weresignificantly higher than those of healty controls wherease eGFR was lower (p0,05). Plasma NT-ProBNP levels were markedly greater in patientswith NT-ProBNP levels higher than 1000 pg/ml (13323,3±11235,9 pg/ml) than those ofpatients with NT-ProBNP levels lower than 1000 pg/ml (456,1±266,7 pg/ml) (p ? 0.05).In patients with NT-ProBNP levels higher than 1000 pg/ml there was significantdecrease in NT-ProBNP levels at the second measurement (from 13323,3±11235,9pg/ml to 9667,3±9483,2 pg/ml) (p0.05). In multivariety regresion analysis predictor of NGAL 1(the firstmeasurement) was serum albumin levels wherease no significant relationship foundbetween NGAL 1 and age, serum NT-ProBNP levels. In multivariety regresion analysispredictor of NGAL 2 (the second measurement) was serum albumin levels wherease nosignificant relationship found between NGAL 2 and age, having NT-ProBNP levelshigher than 1000 pg/ml and changes in NT-proBNP.As a conclusion serum NT-proBNP, NGAL, FGF 23 levels are significantlyhigher in dialysis patients. There is no significant relationship between serum NGALlevels and NT-proBNP levels in peritoneal dialysis patients. It seems that other factorssuch as serum albumin are predictors of NGAL levels in peritoneal dialysis patients.