Ailevi akdeniz ateşi hastalarında oksidatif stres parametrelerinin araştırılması
Investıgatıon of oxıdatıve stress parameters ın patıents wıth famılıal medıterranean fever
- Tez No: 303486
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN NARİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) hastalarında oksidatif stres parametrelerinden nitrik oksit (NO) düzeyi , ileri oksidasyon protein ürünü (AOPP) düzeyi ve 8-Hidroksideoksiguanozin (8-OHdG) düzeyi ve antioksidan enzimlerden; glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktivitesi, süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesi, ölçülmüştür.31 AAA hastası ve 20 sağlıklı birey çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan tüm bireylerden alınan numunelerden hem biyokimyasal, hem de genetik testler çalışılmıştır. Genetik testler için DNA izolasyonu yapılmış ve Türk toplumunda sık rastlanılan 12 mutasyon açısından mutasyon tarama testi yapılmıştır.Çalışmamızda M694V mutasyonu %17 olarak en yüksek, E148Q ve M680I (G/C) mutasyonları ise %11.2 oranında allel frekansına sahiptir. Bu sonuçlar Türk toplumunda daha önceden yapılmış mutasyon tarama sonuçları ile uyumludur.Biyokimyasal parametrelerden NO düzeyi, GSH-Px aktivitesi, SOD aktivitesi, 8-OHdG düzeyi ELISA, AOPP düzeyi ise spektrofotometrik yöntemle ölçülmüştür. Kontrol grubu ile AAA hasta grubu GSH-Px aktivitesi ve 8 OH-dG düzeyleri açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the level of Nitric Oxide (NO), the activity of Glutation Peroxidases Enzyme (GSH-Px), the activity of Super Oxide Dysmutase Enzyme (SOD), the level of (AOPP) which are product of high oxidation protein and the level of 8-OHdG of oxsidative stress parameters are measured in Family Mediterranean Fever (FMF) patients.31 FMF patients and 20 healty individuals are included in this study. Over the examples taken from all individuals who joined this study both chemical and genetic tests are carried out. DNA isolation has been done for genetic tests and mutation scanning test has been done in terms of 12 mutations which are frequently seen in Turkish community.In our study, M694V mutation with 17 % the highest, on the other hand, E148Q and M680I (G/C) mutations have 11.2 % allele frequency. These results are consistent with mutations scanning results done before over Turkish community.Activities of NO, GSH-Px, 8- OHdG and SOD of bio-chemical parameters are measured with Elisa method, on the other hand, AOPP level is measured with spectrophotometric method. When control group and FMF patients group are compared in terms of GSH-Px activity and 8- OHdG level, no meaningful difference has been found as statistical.