Preenfarkt angina ile serum sfingozin 1 fosfat düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi.
The relationship of preinfarct angina and serum sphingosine 1 phosphate levels
- Tez No: 303485
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEMRİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Sfingozin 1 Fosfat molekülünün iskemik ön koşullanmadan sorumlu bir molekül olabileceği birçok hayvan deneyinde ileri sürülmüştür. Günlük hayatta iskemik ön koşullanmanın en canlı örneği preenfarkt anginadır. Çalışmanın amacı preenfarkt angina ile serum S1P değerleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir.Yöntem: Mayıs 2011 ile Ocak 2012 arasında GÜTF Koroner Yoğun Bakımda takip edilen 86 NSTEMI ve STEMI hastası çalışmaya alındı. Hastaların hepsi preenfark angina açısından sorgulanarak, preenfarkt anginası olan ve olmayanlar şeklinde iki gruba ayrıldı. Hastaların hastaneye geliş ve hastaneden çıkış S1P değerleri, CKMB, troponin düzeyleri ölçüldü. Kollateral koroner dolaşımı olanlar inceleme dışına çıkarıldı.Bulgular: 40 hastanın preenfarkt anginası varken 46 hastanın preenfarkt anginası yoktu. Gruplar bazal karakteristikler ve demografik özellikler açısından benzer dağılmışlardı. Preenfarkt anginası olan hastalarda geliş S1P değeri 0,78 ?M, çıkış S1P değeri 0,91 ?M, troponin değeri ise 2,23 ng/ml idi. Preenfarkt anginası olmayanlarda bu değerler sırası ile 0,45/0,49 ?M ve 4,37 ng/ml idi(sırası ile p=0,014-0,010-0,034). Preenfarkt anginası olan ve olmayanlar arasında CKMB düzeyi ve sol ventrikül EF arasında ise anlamlı bir ilişki yoktu.Sonuç: Preenfarkt anginası olan hastalarda serum S1P değeri preenfarkt anginası olmayanlara göre anlamlı şekilde yüksektir. Ayrıca preenfarkt anginası olan hastalarda miyokard nekrozunun göstergesi olan troponin düzeyleri preenfarkt anginası olmayanlara göre belirgin olarak düşüktür.
Özet (Çeviri)
Purpose: It has been suggested that sphingosine 1 phosphate may be responsible for ischemic preconditioning according to numerous animal studies. And in dialy life it seem like preinfarct angina is the most viable example of ischemic preconditioning. Our aim is to evaluate the relationship between preinfarct angina and serum S1P levels.Method: Between May 2011 and January 2012, 86 STEMI and NSTEMI patients enrolled the study who were followed in Gazi University Faculty of Medicine Coronary Care Unit. All the patients questioned for preinfarct angina and they divided into two groups of preinfarct angina positive and preinfarct angina negative. The serum levels of S1P at the admittance and at discharge are measured and maximum CKMB and troponin levels are recorded.Findings: 40 patients had preinfarct angina and 46 had no preinfarct angina. The groups were similar according to the bazal characteristics. The admittance serum level of S1p was 0,78 ?M, discharge serum level S1P was 0,91 ?M and maximum troponin level was 2,23 ng/ml in preinfarct angina positive group. The admittance serum level of S1p was 0,45 ?M, discharge serum level S1P was 0,49 ?M and maximum troponin level was 4,37 ng/ml in preinfarct angina negative group(p values espectively 0,014, 0,010, 0,034). There were no statistical significance for CKMB levels and left ventricular ejection fraction between the two groups.Conclusion: Patients with preinfarct angina have higher serum S1P levels than patients without preinfarct angina, significantly. In addition, troponin levels `as an indicator of infarct size? are significantly lower in patients with preinfarct angina.