Ordu bölgesi' nde tüketime sunulan balıklardan listeria spp. izolasyon ve identifikasyonu
Isolatıon and identıfıcatıon of lısterıa spp. in fıshes whıch are presented to consume in Ordu
  1. Tez No: 303498
  2. Yazar: GAMZE ATASEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, su ürünleri yetiştiriciliğinde Türkiye' nin önde gelen illerinden biri olan Ordu Bölgesi' nde tüketime sunulan balıklarda Listeria spp. varlığı araştırıldı. Bu amaçla Ordu şehir merkezi ve çevresindeki seyyar balıkçılardan ve kültür balıkçılığı işletmelerinden temin edilen 50 adet tatlı su balığı (alabalık (Oncorhynchus mykiss)) ve 50 adet tuzlu su balığı (levrek (Dicentrarchus labrax), istavrit (Trachurus mediterraneus)) kullanıldı.Numuneler soğuk zincirde kısa sürede laboratuvara ulaştırıldı ve balıkların hem gövde hem de barsak içeriklerinden örnek alındı. Çalışmanın birinci safhasında numunelerden Listeria türlerinin izolasyonu, ikinci safhasında ise Listeria türlerinin identifikasyonu yapıldı. Listeria spp. izolasyonu amacıyla, Listeria Selektif Buyyon (Oxoid), ve Listeria Selektif Agar (Oxoid) kullanıldı. Elde edilen izolatların identifikasyonu amacıyla Microbact 12L Listeria İdentifikasyon kiti (Oxoid) kullanıldı. Çalışmada 100 numuneden 10' u Listeria spp. yönünden pozitif saptandı. Elde edilen 10 Listeria spp. izolatının 1'i L. monocytogenes, 5'i L. seeligeri, 4'ü L. innocua olarak identifiye edildi. Bu izolatlardan biri barsaktan olmak üzere 9' u balık gövdesinden elde edildi. Sonuç olarak yapılan bu çalışma ile toplam 100 balık örneğinin 10'undan (% 10) izole edilen Listeria spp.' nin halk sağlığı açısından potansiyel risk oluşturduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, investigation of Listeria spp. in fishes, presented to consume the in Ordu, has been performed, where one of the most important provinces of Turkey in respect of aquaculturing. Fresh water materials were total of 50 fishes which are commonly consumed in Ordu and consisted of trout (Oncorhynchus mykiss). Brine water materials were also total of 50 fishes which are commonly consumed in Ordu and consisted of seabass (Dicentrarchus labrax), bluefin (Trachurus mediterraneus). Materials were obtained from costermongers and aquaculture enterprices which are located in and around Ordu.Fishes were transported to laboratory regarding the cold-chain principles then samples were taken from both bodies and ingredient of bowels. At first part of the study, the isolation of Listeria types have been performed, then idenfication of Listeria types have been performed in the second part. Listeria Selective Buyyon (Oxoid), ve Listeria Selective Agar (Oxoid) were used with the intention of isolation of Listeria spp. Microbact 12L Listeria Identification kit (Oxoid) was used with the intention of identification of isolates. 10 percent of 100 samples were determined positive in terms of Listeria spp. 1 L. monocytogenes, 5 L. seeligeri, 4 L. innocua were identified in 10 pieces of Listeria spp. isolates. 1 of these isolates was taken form bowel, other 9 isolates were taken from bodies. As a result of this study, potential risk for the public health, because of Listeria spp. which is isolated from 10 pieces of (%10) of total of 100 fish samples, is considered.