Çay tarımının ekonomik katkısı: Rize, Trabzon ve Artvin illeri üzerine bir uygulama
Economic contribution of tea agriculture: An evaluation on Rize, Trabzon and Artvin provinces
- Tez No: 897618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsanların yaşamını sürdürebilmesi için en önemli içecek su olmuştur. Su içeceğinden sonra ülkede en çok tercih edilen içeceğin çay olduğunu söylemek mümkündür. Çayın tüketim alanı geniş olmasına karşın üretim alanı Türkiye'de sadece Doğu Karadeniz Bölgesi'nde; Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun-Ordu illerinde üretilmektedir. Bu çalışma sınırlı bir alanda üretimi gerçekleştirilen çay tarımın ekonomik katkısını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç için 2023 yılı aralık ayında 400 üreticiye anket uygulanmış ve elde edilen veriler frekans analizi ile Ki-Kare testine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucuna göre üreticilerin çay üretimi karşılığında elde ettikleri gelirin hane halkının yıllık geliri içindeki payının düşük olduğu görülmüştür. Çaydan elde edilen gelirin üreticiler için ek bir gelir kaynağı olduğu ve üreticilerin bu gelirinin büyük bir kısmını temel ihtiyaçları ile borç ödemelerinde kullandığı tespit edilmiştir. Çay tarımının arazisi bulunmayanlar için de yarıcılık faaliyeti sayesinde gelir kaynağı oluşturduğu görülmüştür. Üretilen çayların fabrikalara nakledilmesi ve fabrikaya gelen çayların işlenmesi gibi faaliyetler için personel çalıştırılması da istihdama olan katkılarıdır.
Özet (Çeviri)
Water has become the most important drink for people to survive. It is possible to say that the most preferred beverage in the country after water is tea. Although the consumption area of tea is wide, the production area is only in the Eastern Black Sea Region in Turkey; It is produced in Rize, Trabzon, Artvin and Giresun-Ordu provinces. This study was carried out to determine the economic contribution of tea agriculture, which is produced in a limited area. For this purpose, a survey was applied to 400 manufacturers in December 2023 and the obtained data were subjected to frequency analysis and Chi-Square test. According to the results of the research, it was seen that the share of the income that producers received from tea production in the annual income of the household was low. It has been determined that the income obtained from tea is an additional source of income for producers and that producers use a large part of this income for their basic needs and debt payments. It has been observed that tea agriculture creates a source of income for those who do not have land, thanks to the sharecropping activity. Employing personnel for activities such as transporting the produced teas to factories and processing the teas arriving at the factory are also contributions to employment.