Tornalamada kesme parametrelerindeki değişime göre yüzey pürüzlülüğünün tahmini için model geliştirme
Developing model for surface roughness prediction depending on the cutting parameters variation in turning
  1. Tez No: 303505
  2. Yazar: ALİ KİRİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yüzey pürüzlülüğü sadece tribolojinin geleneksel konularında değil aynı zamanda sızdırmazlık, hidrodinamik, elektrik, ısı iletimi vb. farklı alanlarda da dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. Bu çalışma, talaş kaldırma sırasında oluşan yüzey pürüzlülüğünün kesme deneyleri yardımıyla belirlenmesini ve kesme parametrelerindeki değişime göre yüzey pürüzlüğünün tahmini için matematiksel model geliştirmeyi ihtiva etmektedir.Bu amaçla; kuru kesme şartları altında ISO 3685'e uygun olarak 75° ve 95° yanaşma açılarındaki takım tutucular ile değişik talaş kırıcı geometrilerine sahip SNMG ve CNMG formlarındaki kesici takımlar ile 0,4, 0,8, 1,2 mm burun yuvarlatma yarıçaplarındaki üç farklı talaş kırıcı (PM, QM, PR) formuna sahip kesici takımlar kullanılarak, kesme deneyleri gerçekleştirilmiştir. AISI 1050 deney numuneleri üzerinde üç farklı kesme hızı (300, 350, 400 m/min), iki farklı ilerleme (0,2, 0,4 mm/rev) ve iki farklı kesme derinliği (1, 2 mm) kullanılarak toplam 192 deney yapılmış ve yüzey pürüzlülük değerleri ölçülmüştür. Kesme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneysel veriler kullanılarak; yüzey pürüzlülüğünün tahmini için kesme parametrelerine dayalı regresyon modeli ile yapay sinir ağları metodunun kullanıldığı ayrı bir model geliştirilmiştir. Model sonuçları, yüzey pürüzlülüğünün tahmini için geliştirilen her iki modelin de güvenilir bir biçimde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The surface roughness is an important factor to be taken into consideration not only in traditional subject of the tribology but also in different areas such as sealing, hydrodynamics, electricity, heat conduction, etc. In this present study includes the experimentally determination of the surface roughness which occur during metal cutting, and developing mathematical models for the surface roughness prediction depending on the cutting parameters variation.For this purpose, various cutting experiments were carried out under dry conditions using SNMG and CNMG cutting tools have 0,4, 0,8, 1,2 mm nose radiuses, three different chip breaker forms (PM, QM, PR), and 75° and 95° approaching angle tool holder in accordance with ISO 3685. A total of 192 machining tests were performed on AISI 1050 steel using three cutting speeds (300, 350, 400 m/min), two feed rates (0,2, 0,4 mm/rev), and two depths of cuts (1, 2 mm) and the surface roughness was measured. The effects of the cutting parameters on the surface roughness were investigated. Two different mathematical models of the regression model and a separate model with artificial neural network method were developed for the surface roughness prediction based on the cutting parameters using the surface roughness data measured by cutting tests. A good agreement between the results of the developed models for the surface roughness prediction and the results of experimentally data was seen.