Tozaltı kaynak yönteminde altlık olarak kullanılan kaynak yöntemlerinin kaynak yeterliliklerinin ve maliyetlerinin karşılaştırılması
Comparision of welding sufficiency and production costs of welding methods which are used as weld backing in submerged arc welding
  1. Tez No: 303541
  2. Yazar: BURAK DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İmalatta yaygın olarak kullanılan tozaltı kaynak yönteminde altlık kullanma zorunluluğundan dolayı kaynak altlığı olarak farklı kaynak yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çalışma kapsamında, altlık olarak kullanılan üç farklı kaynak yöntemiyle dört deney numunesi hazırlanıp, bunların performans karşılaştırmaları yapılmıştır. Deney numunelerinden 2'si yüzey gerilim transfer kaynak makinesi ile yapılan gazaltı kaynak yöntemi ile diğerleri klasik gazaltı kaynak makinesi ile yapılan gazaltı ve elektrik ark kaynak yöntemleri ile hazırlanmıştır. Tüm numunelerde, uluslararası geçerliliği kabul edilmiş ?TS EN 15614?1: Metalik Malzemeler için Kaynak Prosedürlerinin Şartnamesi ve Vasıflandırılması? standardına göre kaynak yeterliliği ve kabul kriterlerinin sağlanması aranmıştır. İlgili standarda göre hazırlanan deney numuneleri kaynak öncesi hazırlanmış olan kaynak prosedürüne göre kaynatılmıştır. Kaynağın yapılması esnasında kaynak için kullanılan gazaltı ve tozaltı teli, toz, elektrot, kaynağın temizliği ve tersten yarılması için kullanılan kesme ve taşlama taşı malzemeleri ve zaman parametresi incelenerek deney parçalarının maliyet hesapları yapılmıştır. Çalışma kapsamında hesaplanan maliyetler birbirleriyle karşılaştırılmış ve tozaltı kaynak yönteminde altlık olarak kullanılacak en ucuz kaynak yönteminin yüzey gerilim transfer makinesiyle yapılan gazaltı kaynak yöntemi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Different welding methods are used as weld backing because of the absolute necessity of using weld backing in submerged arc welding, which is commonly used in manufacturing. In this thesis, with three different welding methods, which are used as weld backing, four test sample are prepared and the performance comparison of these samples are done. The two of these plates are prepared by SMAW welding method done by STT (Surface Tension Transfer) welding machine and the others are prepared by SMAW and GMAW welding methods performed by classic welding machine. In all samples, for the sufficiency of welding and acceptance criterions accordance to the standard ?TS EN 15614?1: Specification and qualification of welding procedures for metallic materials? which?s international validity are accepted. The samples, prepared accordance to the standard, welded accordance to the welding procedures. The materials, GMAW and SAW wire, flux, electrode, used during welding, and the materials spiral grinding and grinding wheel, used for cleaning the weld and back gauging, and the parameter ?time? has been researched for calculation of costs of plates. In this thesis, the calculated costs for the different backing weldings are compared and the cheapest welding method is determined in submerged arc welding.