Endüstriyel otomasyonda internet tabanlı kablosuz veri iletişimi
Internet based wireless data communication in industrial automation
  1. Tez No: 303549
  2. Yazar: YÜCEL ÇETİNCEVİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Endüstriyel uygulamalarda kontrol sistemlerinin ağ gereksinimleri günden güne artmaktadır. Bu gereksinimleri gidermek için internet tabanlı kontrol ve çeşitli sahayolu sistemleri tasarlanmaktadır. Haberleşme sistemlerinin tasarımları yapılırken sistemin genişleyeceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu çalışmada, sistemlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kablolu/kablosuz melez sistem denilen yeni bir haberleşme yapısıyla internet destekli kontrol sistemi, alan seviyesinde düzenlenmekte ve uygulanmaktadır. Sistem, bir programlanabilir denetleyici (PLC), bir haberleşme işlemci modülü (CP), iki endüstriyel kablosuz modülü (IWLAN), bir dağıtılmış giriş/çıkış modülü ve motor koruma paketiyle (MKP) tamamlanmaktadır. Dağıtılmış tüm giriş ve çıkışların görevlendirilmesi ve test edilmesi kablolu/kablosuz haberleşme yoluyla gerçekleştirilmektedir. Düzenlenen sistemin amacı Profinet ağ yapısının daha hızlı olan veri transfer özelliğini kullanarak imkânları zorlayan olumsuz ortama kullanışlı ve daha ucuz çözümler getirmek ve de dağıtık mimari için uygun maliyetli, esnek, ayarlanabilir ve güvenilir sistemler sağlamak için yeni fırsatlar sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The network requirements of the control systems in the industrial applications increase day by day. The internet based control system and various fieldbus systems have been designed in order to resolve these requirements. While the designs of the communication systems are prepared, it should be kept in mind that the system will expand in future. In this paper, internet based control system that will be able to meet the system requirements with a novel communication structure is called wired/wireless hybrid system has been designed on field level and carried out. The system has been accomplished with a programmable logic controller (PLC), a communication processor (CP) module, two industrial wireless (IWLAN) modules, and a distributed I/O module and Motor Protection Package. Commissioning and testing of all distributed I/O has been implemented via wired/wireless communication. The aim of the designed system is to provide convenient and cheaper solution in harsh environment by using higher speed data transfer feature of the Profinet network structure, and also to offer a new opportunity to realize cost-effective, flexible, scalable and reliable systems for distributed architectures.