Örgütlerin hizmet verdikleri sosyo ekonomik statü grupları ile örgütlerin kurumsallaşma biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating relationship between organizations customers socio economic status and organizations institutionalization manners
  1. Tez No: 303574
  2. Yazar: ALPEREN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. CENK SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, örgütlerin hizmet verdikleri sosyo ekonomik statü gruplarına göre nasıl yapılandığıyla ilgilidir. Çalışmada yüksek sosyo ekonomik statü gruplarındaki insanlara hizmet veren örgütleri incelemek için alışveriş merkezleri, düşük sosyo ekonomik statü gruplarındaki tüketicilere hizmet veren örgütleri incelemek için Ankara'nın Ulus bölgesi seçilmiştir. İşletmecilere; müşterilerinin beklentileri, amaçları, zevkleri ve doğal karşıladığı olaylar da sorularak farklı sosyo ekonomik statü gruplarındaki insanların beklentileri, amaçları, zevkleri ve doğal karşıladığı durumlar da araştırılmıştır. A, B ve C1, C2, D, E gruplarındaki insanların; beklentileri, zevkleri ve amaçları değerlendirilip, işletmelerin müşteri taleplerine nasıl karşılık verdiği araştırılmıştır. Farklı sosyo ekonomik statüye sahip tüketicilere hizmet veren örgütlerin, hangi eşbiçimlilik mekanizmasından daha fazla etkilendiği belirlenmeye çalışılmıştır.Bu çalışmada, örgütlerin hizmet verdikleri sosyo ekonomik statü grupları ile örgütlerin kurumsallaşma biçimleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma nitel bir araştırmadır. Çalışmanın araştırma deseni kültür analizidir. Veri toplamak amacıyla, yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Veri analiz tekniği içerik analizidir ve içerik analizi türlerinden kategorisel analizdir. İnceleme sonunda, işletmelerin hizmet verdikleri sosyo ekonomik statü gruplarına göre kurumsallaştıkları görülmektedir.Öykünmeci eşbiçimlilik, A, B ve C1, C2, D, E gruplarındaki tüketicilere hizmet veren işletmeler üzerinde oldukça etkilidir. Normatif eşbiçimlilik iki tarafta da bulunmasına rağmen, A, B grubundaki tüketicilere hizmet veren işletmeler için etkilidir. Ulus bölgesinde bulunan müşteri beklentilerinin, ideallerin ve örgüt yapılarının öykünmeci eşbiçimlilikle, örgütlerin uygulamalarının ise hem öykünmeci hem de normatif eşbiçimlilikle ilgili olduğu görülmüştür. Alışveriş merkezlerinde bulunan müşteri beklentilerinin öykünmeci ve normatif eşbiçimlilikle ilgili olduğu, ideallerin, örgüt yapılarının ve örgütlerin uygulamalarının öykünmeci eşbiçimlilikle ilişkili olduğu görülmüştür. İki tarafta da baskıcı eşbiçimlilik örnekleri görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study concerns about, how organizations structured to serve their customers who are in different socio economic status. In this study, big malls has been chosen for investigate organizations which are serving high socio economic status groups and Ulus area in Ankara has been chosen for investigate organizations which are serving low socio economic status groups. It, evaluates customer?s; expectations, pleasures and taken for granted activities who are in different socio economic status groups then it investigates, how organizations structured to satisfy their customers demands. In addition, it tries to determine, which type of organization more affected by which isomorphism mechanism.The study investigates the relationship between organizations?s customer?s socio economic status and organizations institutionalization manners. It is qualitative research. Study?s research design is culture analysis. Method of structured interview has been used for collecting data. The data analyzed with categorial analysis, which is a type of content analysis. According the findings institutionalized applications differentiating on two type of organization.The mimetic isomorphism is effective on both type of organization. Normative isomorphism is present on both type of organizations but only effective on organizations, which are serving A-B groups. Customer? expectations, ideals and organization structures are related with mimetic isomorphism, organization applications are related with both mimetic and normative isomorphism in Ulus area. Customer?s expectations are related with mimetic and normative isomorphism but ideals, organization structures and organization applications are related with mimetic isomorphism in mall areas. Coercive isomorphism doesn?t effective both areas.