Çalışanların kurumsal imaj algılaması ile motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between employees? perception corporate image and their motivation
- Tez No: 303575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın temel amacı çalışanların motivasyonu ile kurumsal imaja dair algıları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu doğrultuda ilk bölümde motivasyon kavramı, teorileri ve motivasyonun işletmelerdeki uygulamaları incelenmiş; ikinci bölümde imaj ve kurumsal imaj kavramlarına değinilmiş; üçüncü ve son bölümde ise bir Büyükşehir Belediyesi'nin İnsan Kaynakları bölümünde yapılan araştırma sonuçları ele alınmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak; çalışanların demografik bilgilerini içeren, motivasyon seviyelerini ölçmeye ve kurum imajını nasıl gördüğüne ilişkin sorulardan oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Araştırma sonuçları bilgisayar ortamında SPSS 11.5 istatistik paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler güvenilirlik analizi, t testi, Anova testi ve Pearson Korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; çalışanların motivasyonları ile kurumsal imaja dair algıları arasında pozitif yönde, kuvvetli ve anlamlı bir korelasyon olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to state the relationship between employees? motivation and their perceptions about corporate image. In this context, in the first part, the concept of motivation, its theories and practices in organizations were investigated; in the second part, the concepts of image and corporate image were mentioned; in the third and final part, the results of the study at Human Resources Department of a Metropolitan Municipality were evaluated.In the research, a questionnaire that included demographic variables of the employees, measured their motivation levels and how they perceive corporate image was used as a measurement. The results of the study were analyzed by using SPSS 11.5 statistical packet program. In this analysis of the data; descriptive statistics reliability analysis, t test, Anova test and Pearson Correlation analysis were used. According to the research findings; a significant, positive and strong correlation was found between employees? motivation and their perceptions about corporate image.