Küreselleşme sürecinin muhasebe ve denetim meslek etiği üzerine etkileri: İzmir ilinde bir uygulama
The effects of globalization on accounting and auditing profession ethics: A practice in Izmir province
  1. Tez No: 303584
  2. Yazar: BİRGÜL BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HABİB AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
İçinde bulunduğumuz çağ küreselleşme çağıdır. Bu bağlamda küreselleşme tüm dünyayı siyasal, kültürel, toplumsal ve ekonomik olarak etkilemektedir. Öyle ki herhangi bir ülkede meydana gelen bir olay diğer ülkeleri de çok kolay ve hızlı bir şekilde etkilemektedir. Özellikle bu olgunun ekonomik boyutunu düşünecek olursak, dış ticarete konu olan her türlü faaliyet uluslararası standartlaşmayı zorunlu haline getirmiştir. Bu bağlamda ekonomik hayatın en küçük birimleri olan işletmelerdeki bölümlerin de bu standartlaşmaya uyum sağlamaları gerekmektedir. Diğer taraftan ortaya çıkan muhasebe skandalları da özellikle meslek mensuplarının etik kurallar çerçevesinde hareket etmelerinin gerekliliğini ortaya koymuştur.Bu çalışmada küreselleşme sürecinin muhasebe ve denetim meslek etiği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde küreselleşme ve etik kavramları tanımı, küreselleşme olgusunun günümüz koşullarına, muhasebe ve denetim mesleğine etkileri açıklanmıştır. İkinci bölümde küreselleşmenin muhasebe ve denetim meslek etiği üzerine etkileri incelenmiş, ulusal ve uluslararası düzeyde muhasebe ve denetim kuruluşları ve bu kuruluşların meslek etiği kuralları ele alınmıştır. Ayrıca küreselleşme olgusu ile birlikte gündeme gelen çok uluslu şirketlerdeki muhasebe meslek mensuplarının etikle ilgili yaptıkları çalışmalar incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise İzmir ilinde bağımlı ve bağımsız çalışan muhasebe meslek mensupları üzerinde uygulanan bir anket çalışması yer almaktadır. Bu çalışmada meslek mensuplarının küreselleşme ile birlikte önemle vurgulanan muhasebe ve denetim meslek etiği konusunda gerekli uygulamalar hakkında bilgi sahibi olup olmadıkları, bu konu ile ilgili yaklaşımlara ilişkin bir anket çalışması ve uygulama sonuçları ile değerlendirmelere yer verilmiştir.Çalışmada veri toplama tekniği olarak ikincil kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın son bölümünde İzmir' de bağımlı ve bağımsız çalışan muhasebe meslek mensuplarına yönelik bir anket çalışmasına yer verilmiştir. Anketin değerlendirilmesinde SPSS programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is an area of globalization now. In this context globalization affects world politically, culturally, socially and economically. Even an event in any country affects other countries very easily and fast today. Especially when we consider this phenomenon in terms of economy, it is obvious that international standardization has become a necessity as a result of any activities included in foreign trade. In this context the business segments which are the smallest units of economy are needed to accommodate to this standardization. On the other hand accounting scandals of the profession has revealed the need for the employees to behave within the framework of ethical rules.In this study, the effects of globalization process on the ethics of accounting and auditing profession have been analyzed. The study consists of three parts. In the first part, definitions of ethics and globalization, the effects of globalization on the today's conditions and on accounting and auditing profession have been described. In the second part, the effects of globalization on accounting and auditing profession ethics have been researched. Moreover national and international accounting and auditing organizations and these organizations? professional ethics rules have been discussed. Also in this part the ethical subjects studied by the accounting profession employees of multinational companies, which have become a current issue with the phenomenon of globalization, have been analyzed. In the third part there is a questionnaire filled out by professional accountants working dependently or independently in the province of Izmir. All in all in this study, we have analyzed whether the employees of accounting and auditing profession know enough about the professional ethics or not which has been emphasized as an important issue depending on the globalization; and also there are evaluations of a questionnaire and a practice in Izmir Province related to this subject. In this study, a secondary literature review technique has been used as a data gathering technique. In the last part of the study, there is a questionnaire filled out by professional accountants working dependently or independently in the province of Izmir and the SPSS program has been used at the evaluation of this questionnaire.