Serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleğinin konularına ilişkin bir araştırma
An academic examination of the professional scope of certified public accountancy and sworn-in certified public accountancy
  1. Tez No: 992198
  2. Yazar: ECE MELİSA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM EKREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Bilim Dalı
Özet
21. yüzyılda hız kazanan teknolojik gelişmeler, küreselleşme ve yasal mevzuatta meydana gelen dinamik değişimler, iş dünyasını yeniden şekillendirirken meslek mensuplarının rollerini de köklü bir biçimde dönüştürmüştür. Özellikle Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik (SMMM) ve Yeminli Mali Müşavirlik (YMM) meslekleri, bu dönüşümden en çok etkilenen alanların başında gelmektedir. Geleneksel kayıt tutma ve denetim fonksiyonlarının ötesine geçen meslek mensupları, işletmelerin karar alma süreçlerine doğrudan katkı sağlayan, stratejik danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunan birer aktör konumuna yükselmiştir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, SMMM ve YMM mesleklerinin mevcut yapısını analiz etmek, dijitalleşme sürecinin meslek üzerindeki çok boyutlu etkilerini ortaya koymak ve dijital dönüşümün geleceğe yönelik yansımalarını değerlendirmektir. Çalışma kapsamında yapılan analizlerde, e-fatura, e-defter ve e-beyanname gibi dijital muhasebe uygulamalarının iş süreçlerini hızlandırdığı, hata oranlarını azalttığı ve bilgiye erişimi kolaylaştırdığı tespit edilmiştir. Buna karşılık, dijital dönüşümün meslek mensupları için sürekli eğitim ihtiyacını artırdığı, teknolojik uyum zorunluluğu getirdiği ve mesleki sorumlulukları daha karmaşık hale getirdiği görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, dijitalleşmenin mali müşavirlik mesleği için kaçınılmaz bir süreç olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, dijital yetkinliklerini geliştiren, mesleki eğitimlerini güncelleyen ve teknolojiyi etkin kullanan meslek mensuplarının rekabet avantajı elde edeceği, aksi durumun ise mesleki sürdürülebilirlik açısından risk oluşturacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological advances that have accelerated in the 21. century, together with globalization and dynamic changes in legal and regulatory frameworks, have fundamentally reshaped the business environment and profoundly transformed the roles of professional practitioners. In this context, the professions of Certified Public Accountancy (CPA) and Sworn-in Certified Public Accountancy have been among those most deeply affected by this transformation. Moving beyond traditional functions such as bookkeeping and auditing, accounting professionals have increasingly assumed the role of strategic actors who directly contribute to managerial decision-making processes by providing advisory and guidance services to firms. Against this backdrop, the purpose of this study is to analyze the current structure of the CPA and sworn-in CPA professions, to examine the multidimensional effects of digitalization on professional practice, and to assess the future implications of digital transformation for the profession. The analyses conducted within the scope of the study indicate that digital accounting applications—such as e-invoicing, e-ledgers, and electronic tax filing systems—have significantly accelerated business processes, reduced error rates, and facilitated access to information. At the same time, digital transformation has intensified the need for continuous professional education, imposed mandatory technological adaptation, and rendered professional responsibilities more complex. The findings clearly demonstrate that digitalization is an unavoidable process for the accounting profession. Accordingly, professionals who enhance their digital competencies, continuously update their professional training, and use technology effectively are likely to gain a competitive advantage, whereas failure to adapt poses a substantial risk to long-term professional sustainability