Türkiye'nin güvenliği bağlamında kamu diplomasisi: Irak örneği
Public diplomacy in the context of the security of Turkey: Iraq case
- Tez No: 303593
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ÖNİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın hareket noktasını, Türkiye'nin Orta Doğu'daki aktifliğinin bölgede nasıl yankı bulduğunu ve bu durumdan Türkiye'nin güvenliğinin sağlanması noktasında, nasıl ve hangi yollarla istifade edilebileceğini araştırma ihtiyacı oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak, tezin amacı, bir yumuşak güç unsuru ve dış politika aracı olarak kamu diplomasisinin, Türkiye'nin güvenliğini sağlama noktasında ve Türkiye'nin Irak'a yönelik politikalarında, ne derece etkin kullanıldığı, Türkiye'nin güvenliğine ne ölçüde etki ettiği ve daha aktif bir kamu diplomasisi yürütebilmenin mümkün olup olmadığını irdelemektir.Kamu diplomasisi belirlenen hedef kitlenin/yabancı kamuoyunun etki altına alınması için gerçekleştirilen ve bu yolla dış ilişkilerde etkin olma amacını taşıyan tüm doğru bilgilendirme faaliyetleri şeklinde tanımlanabilir. Çalışmada, Türkiye'nin Irak'a yönelik genel politikası içinde kamu diplomasi faaliyetlerinin yerinin incelenebilmesi için, Türkiye'nin Irak ile ilişkilerinin tarihsel süreçteki gelişimi, Türkiye'nin Irak'taki konumu ve algılanışı, bu algıyı şekillendirmede devlet ve devlet dışı aktörlerin etkisi, Irak'ta yumuşak güç uygulama kanalları, kültürel ve ekonomik alandaki mevcut ortaklıkların, işbirliği kararlarının alınmasında ne derece etkili olduğu, devlet dışı aktörlerin devlet politikalarını yönlendirme gücü, özel sektörün devleti hangi kanallardan etkilediği, iş dünyasının politika yapımına ne oranda katılım sağladığını, Irak'ın kuzeyindeki işbirliklerinin Türkiye'nin güvenliğine yönelik getirilerinin neler olabileceği gibi konular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The starting point of this dissertation is the need for research on how Turkey?s activities in the Middle East is reverberated on the region and how and with which ways can be taken advantage of this situation. In this context, the objective of this study is to examine the place and effectiveness of public diplomacy, as an instrument of foreign policy and a component of soft power, in Turkey?s policies towards Iraq and to look into whether it is possible to implement more effective policies to provide security for Turkey.Public diplomacy can be defined as activites for spreading accurate information to get under the influence audience/foreign public opinion and by this way to become active in foreign affairs. In this dissertation, to be able to examine the place of public diplomacy activities in Turkey?s policies towards Iraq, some subjects are studied such as the historical process of Turkey-Iraq relations, the position and the perception of Turkey in Iraq, the effects of state and non-state actors in point of shaping this perception, soft power channels of Turkey in Iraq, the effect of existing economic and cultural relations in decision-making processes for new collaborations, leading power of non-state actors in policy-making, private sector channels directing the state and proceeds of the collaboration on the Iraq?s northern side.