Katılım bankalarının Türkiye'deki gelişimi ve katılım bankalarında müşteri memnuniyeti üzerine bir araştırma
Banks in Turkey to join a research on the development and customer satisfaction participation banks
  1. Tez No: 303592
  2. Yazar: HACI ABUZER FİDANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER OKAN FETTAHLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde, Malın hizmet olduğu bankacılık sektöründe hizmetin müşteriler tarafından nasıl algılandığının bilinmesi çok önemlidir. Bu nedenle bankaların uzun vade de hayatta kalabilmek ve rekabet edebilmek için sundukları hizmetlerde müşteri odaklı olmalarına eskiye oranla daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir. Bu yüzden de bankaların müşteri beklentilerini, memnuniyetlerini ve şikâyetlerini sürekli ölçerek memnuniyetsizliğin ortaya çıktığı hizmetlerde beklentilerine yönelik iyileştirmelere gitmeleri kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmektedir. Çalışma, katılım bankaları müşterilerinin sunulan hizmetlerden memnuniyetleri ile ideal bankalardan beklentileri arasındaki ilişkiyi bir model yardımıyla betimlemek amacıyla tasarlanmıştır. Bu amaçla Adıyaman'da mevcut bulunan katılım bankaları müşterileri arasından rassal olarak seçilen 200 müşteriye 19 önermeyi içeren bir anket uygulanmıştır. Anket formu kendi içinde sağlıklı olarak ayıklanmış ve 167 katılımcının verileri analiz edilerek değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda öncelik özelik olarak bankaların ilgi (Empati) ve güvenilirliği, kuruma bağlılığı artıran önemli faktörler olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the banking sector in financial services by service customers is very important to know how the are treated. Therefore, the long-term survival of banks and their services to compete with customer-oriented they are required to show more attention than before. This is why the banks' customer expectations, satisfaction and dissatisfaction in their complaints arise continuously by measuring the improvements in services to go to the expectations of becoming an unavoidable necessity. Working with the participation banks, customers' satisfaction with the services offered an ideal relationship between the expectations of banks with the help of a model designed to describe. For this purpose, the existing participation banks in Adiyaman randomly selected 200 customers from the customer given a questionnaire containing 19 propositions. The questionnaire itself is extracted and 167 healthy participants were evaluated by analyzing the data. Feature not a priority interest in the banks as a result of the analysis (empathy), and reliability, proved to be important factors that increase commitment to the institution.