Ekonomik katma değer yöntemi ile bütçe üzerinden değer tabanlı şirket yönetimi uygulaması
Value based company management application utilising economic value added method on budget
- Tez No: 303594
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ORHON BASIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, işletmeler açısından, 1980' li yılların sonundan başlayarak popüler bir performans ölçüm yöntemi olan Ekonomik Katma Değer (Economic Value Added ? EVA) yöntemi anlatılmış, klasik olarak adlandırılan performans ölçüm yöntemleri ve aynı zamanda, modern olarak adlandırılan diğer değer tabanlı performans ölçüm yöntemleri ile karşılaştırılarak, farklılıkları ve varsa üstünlükleri ortaya konmuş ayrıca, daha önce denenmemiş bir biçimde, bütçe hazırlanırken, bütçe verileri üzerinden kullanılmıştır.Çalışmanın uygulama bölümünde, bir işletmenin bütçe verileri üzerinden, faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi ile birlikte EVA analizi yapılmış ve işletmenin daha bütçe hazırlarken değer yaratıp yaratamadığı araştırılmıştır. Sonuçlar, işletme açısından da şaşırtıcı olmuş ve EVA analizi bize, işletmenin gerçekte olduğunu düşündüğü karlılıklardan farklı sonuçlar vermiştir. Bu çalışmanın sonuçlarından esas olarak, daha sonrası için stratejik kararlar alınması aşamasında yararlanmanın mümkün olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, EVA ( Economic Value Added) method from the perspective of businesses, which became a popular performance measurement tool after 1980s is introduced, and the differences, along with stronger sides of EVA are compared with those of other value based modern performance mesurement methods, as well as with those of performance measurement tools that are perceived as classical. EVA is also put into use in this study through the means of budgetary data, as was not attempted before.For the application part of this study, budgetary data of a company was used as a sample for the EVA analysis, along with the activity based costing method, to find out whether the business in concern began to create value even as the budget was being prepared. The outcome of this study turned out to be surprising, as the EVA analysis resulted with different profitability figures compared to those considered as the normal business outcome. In summary, given the outcome of this study, it is suggested that, when properly utilised, EVA method may be a very useful tool for strategic decision making process.