TFRS 8 Faaliyet Bölümleri Standardı'nın getirdikleri ve borsaya kote (İMKB 100) şirketler üzerine bir uygulama
The results of the Standardization of TFRS 8 Activity Division: An application on the IMKB 100 companies
  1. Tez No: 303628
  2. Yazar: SERKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ELİTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
İşletmeler, dünya ticaret hacminin büyümesi ile beraber birden çok alanda faaliyet göstermeye başlamıştır. Bunun sonucu olarak da işletmelerin faaliyetlerinin, bölümlere ayrılarak incelenmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. IASB ve FASB tarafından yönetilen uluslararası finansal raporlama standartlarının oluşturulması sürecinde, UMS 14R ve SFAS 131 standartlarının birleştirilmesi ile oluşturulan UFRS 8 standardı, 31 Aralık 2008 tarihinden sonraki dönemlerde kullanılmak üzere yayınlanmıştır. Türkiye'de de eşzamanlı olarak yayınlanan TFRS 8 standardının, TMS 14 standardı ile karşılaştırıldığında bölümsel raporlama uygulamalarına olumlu katkılar sağlayacağı beklenmektedir. Çalışma sonucunda, TFRS 8 standardının Türkiye'de bölümsel raporlama uygulamalarının yaygınlaşmasına olumlu katkılar sağladığı ve bir farkındalık yarattığı görülmektedir. Kamuoyuna açıklanan bölüm ve finansal bilgi miktarındaki artışlar, finansal tablo kullanıcılarının, işletmeler hakkında daha detaylı analizler yapabilmesine imkân tanıyacaktır. Tüm eksikliklerine rağmen TMS 14 standardı da Türkiye'de bölümsel raporlama kültürünün oluşturulmasında önemli katkılarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
As consequence of the larger global trade volume, companies are now operating in multiple business activities. As consequence of this development, the need for the characterization of the company activities to evaluate them has been arisen. During the process of foundation of the international financial reporting standards led by the IASB and FASB, the UFRS 8 standard built up by bringing the UMS 14R and SFAS 131 standards together was issued to be in effect after 31st December 2008. It was stated that the TFRS standard issued simultaneously in Turkey, have positive contribution to the divisional reporting when compared to the TMS 14 standard. Finally, it was concluded that TFRS 8 standard is expected to promote application of divisional reporting extensionally in Turkey and it has been already observed that there is certain awareness toward this standard. Publicly announced division and increasing amount of the financial information is now allowing the financial table users to make analysis in more detail. Despite the several shortcomings of the TMS 14 standard, it substantially contributed to the development of the divisional reporting culture in Turkey.